A jó forintom SpaceX-szel elmulatom
1678 segments
[zene]
Na, üdvözlünk mindenkit.
>> Sziasztok!
>> Dáviddal vagyunk ott Balázs nélkül. Ő
már teljesen lehúzta magát a CEO VC-n.
Dolgozói elégedettség felmérésekkel
foglalkozik, mintha nem lenne holnap.
Aztán másrészt na mer ez egy kicsit most
másféle adás lesz ilyen meg nem is tudom
mibe egy kicsit szakmaib két kicsit
szakmaib. Igen,
>> definitíven rövidebb. Megpróbáljuk fél
órában befejezni, ha nem sikerül, ketté
vágjuk. Nem, megpróbál megpróbálok nem
tanítani senkit. Leveszem a kezem az
emberiségről, a lovak közé hajítom a
legyetek hülyék nélkülön. De mindenki
otthon a négy fal köz, ne kommentbe
legyen hülye, mert ott továbbra is
pellengérre lesz állítva. Dávid, neked
mi a célod az új szerepedben?
>> Annyit sztek, hogy a szegény Balázs itt
lehúztuk a WC, amik közben élete a
legstresszesebb napját éri meg egyébként
ma, vagy élet a második legstresszesebb
napját éri meg ma, úgyhogy
>> de az más. Az magánélet most azt hagyjuk
majd azt ő elmeséli, hogyha szeretné
finomfinom lennék vele ilyen szem
>> a magánéletet most hagyjuk. Na mi van
akkor? Neked nincs célod, új szereped?
Nem izgulsz, semmi.
>> Az új új szerep alatt azt értjük, hogy
itt ülök, vagy a új szerepnál
már ununk. De hogy így a podcastben
eddig egyszer volt, hogy szakmázzunk, én
szívesen szakmázok és akkor nagyjából
ennyi a kerete a történetnek és akkor
ezt most kamerák meg mikrofon előtt
csináljuk.
>> Jó. És és akkor ezt el kell mondani.
Tehát Dávid nem unatkozik, csak ilyen az
orgánuma. Tehát senki ne csúfolódjon
vele kommentben. Ezt lehet, hogy be kéne
tennünk a diszclaimerünkbe, hogy itt
nincs befektetési tanárás, és Dávid nem
unatkozik, bár olyan a hangja.
>> Köszönöm. Ez ez amúgy fontos, mert a
megérintett az a komment, ami szerint
unatkoztam, és a feleségem finoman
megjegyezte, hogy ő megnézte azt a
adást, és szerinte sokat segítene, hogy
átjöjjön, hogy nem unatkozom, hanem a
plafontba ámulnám közben. Úgyhogy
mondta, hogy ő is azt érezte, hogy azt
kell mondani, hogy a komment az az amúgy
jogos volt. Én nem unatkoztam, de a
megfigyelés az valóban arra engedett
következtetni, hogy
>> de nem ez a izéddel is, a de a hangoddal
is, tehát ilyen furcs.
>> Ja, azt azt kisizálták nekem csak az nem
>> azt nem tudom. Nem, de a hangodon az jön
le, tehát hogy a hangod az olyan, hogy
így na mindegy.
>> Ja, az az a Balázs flegmának titulált
egyébként mond szerintem nem flegma,
csak hogy szerintök az jön le a
hangomon, mintha flegma lennék.
>> Hát ha valaki flegma az általában tehát
az a unalom az jót tesz a flegmaságnak.
Na figyelj, akkor térjünk már rá. Arról
volt szó, hogy itt a szakmábról
beszélünk, erről a hangodról beszélünk.
Ketté bontjuk. Tehát most ilyen pia
megpróbáljuk nem is azt se tudjuk, hogy
hetente fogjuk csinálni, két hetente,
azt se tudjuk, hogy nyáron csináljuk
vagy nem csináljuk. Semmit nem tudunk
még. Azt tudjuk, hogy most mit
csinálunk. Most három dolog van. amiről
amiről szeretnénk beszélni. És akkor
csoportosítottam. Az első az a Real
World, a való világ, ez a Hormuziszoros
és az az, hogy hat a forintra, például a
forintra meg mi hat a forintra. A másik
meg a Meseország hülye gyerekeknek a
SpaceX. Na és kezdjük akkor a való
világgal.
Ugye [horkantás] most van péntek, most
írták alá, vagy most írják alá a hormózi
szoros békét. Hát ez a Trump ezen
beszarok. Tehát komolyan. Tehát na jó,
ezt ezt elős le is rakom. Hát mi
megállították a izé a
béketárgyadárostokat az irániak, mert
mert Trump azzal dicsegszik, hogy az
irániak mi feltétlen nélkül letették a
fegyvert, vagy valami ilyesmi ilyen
ilyesmi ilyesmit mondott be hülye gyerek
Trump. És akkor ettől egy kicsit kicsit
kicsit egy kicsit vissza viss
visszavettek az irániak a békekedvükből.
Na de tehát, hogy na itt tartunk, hogy
van egy ilyen amerikai Irán deal, ami
nyilvánvalóan, vagyis hát nagyon
akármilyen elemzőházat olvasunk, arról
szól, hogy jön a mitters, és addig
valamit most már le kéne tenni az
asztalra a amerikai oldalról, és
gyakorlatilag amerikai fegyverletétel
volt, tehát hogyha valamihez
hasonlíthatjük, tehát az a mé nekem
sokkal jobban leírja a valóságot, ahol
azt írja, ami azt írja, hogy
hát Grönland meggondolta magát, és
inkább mégis szeretné, hogy Amerika
támadja meg Grönlandot, mert egyszerűen
úgy úgy Úgy tűnik, Irán olyan jól járt
ezzel a támadással, hogy hogy akkor ők
is szeretnék ezt kipróbálni. Szóval úgy
tűnik, hogy hogy most ugye megá abban
meg tudtak állapodni, hogy elinduljanak
végre a hajók, és azok valószínűleg 100%
kapacitásra el tudtudnak. Nyilván ami
már le van rombolva, az nem az az egy
darabig még nem fog elindulni, de azt
olvastam, hogy a a micsoda hát az a a
gáz gázzállítás az két hónap alatt fog
helyreállni, mert ott ott is gondolom
infrastrukturális damage volt. Szóval,
hogy ami lehet, az elindul hamarosan, és
ezt megpróbálják fönntartani, legalább
két hónapig és két hónap alatt ezt
tovább pörgetni. De hát az uránról meg
az iráni atomfegyverről arról semmi
definitív nem keletkezett. És így így
azért maga a a probléma gyökere az nem
oldódott meg.
Úgyhogy de most mégis akkor ott vagyunk,
hogy a olaj elindulhat, a gáz idővel
elindulhat, Trump továbbra is egy vicc.
Na és hát ez például a forintot is
erősíti. De most mi mi van a világgal?
Ez nem sok a zajt, tehát ez szerintem
tipikusan az a téma, amit így nagyon
közelről követni veszélyes. Ez szerintem
így kiderült az elmúlt mondjuk másfél
hónapban, merthogy [horkantás] valahol
összegyűjtötték, hogy hány hány deal
volt már Trump szerint egyébként ebbe a
témába, és ez azért egy az két számjegy
volt. Úgyhogy valójában nyilván az, hogy
ez most valós vagy sem, azt nem tudni,
de hogy azért az látszik, hogy az akarat
az ott van, az irány az ott van.
Szerintem most már világosan látszik,
hogy ez nagyon embereken múllott ez a
döntés. Nem volt semmi patika mérlegen
kimérve, túltervezve, meg lett győzve
Trump arról, hogy van értelme ennek a
ennek a háború elindításának, és utána
rájött, hogy ebből nehezen tud
kievickélni, és így szerintem kávé
könyörgött már lassan az X-en, hogy
segítsenek neki az iránniak, hogy ebből
valahogy ki Kecmeregjen. És akkor
igazából ez az egész, ez most valami
olymi, hogy hogy akkor kinyitjuk a
szorost, oldjuk meg ezt a problémát, és
valahogy 60 nap alatt jussunk már el
oda, hogy ebből egy tényleg egy valós
békét alá tudunk írni, mert van ennek
most valami egy új kerete, hogy ez csak
valami memorandum, és akkor majd utána
lesz belőle,
>> de az igaz, hogy a hajók elindultak.
Tehát most a hajók elindultak. Ez a ezt
ezt most ezt most lát,
>> de valószínűleg egyébként az is igaz,
hogy a hajóból is többen, tehát mint
amit gondoltunk, mert hogy akkor
valószínűleg nem itt lett volna az
olajár. Szóval szerintem azért működött,
ami tehát kapitalizmus működött. Tehát
voltak erős incentiveík arra, hogy onnan
kijöjjön az olaj, és akkor ezt szerintem
valahogy azért részben megoldották, és
emiatt nem volt akkora akkora hiány a a
piacon. Nekem ez így az összképen, de
nyilván azt azért nehéz számokkal
átámasztani, de pont attól, mert hogy ez
borzasztó nagy zaj így szerintem nem is
a rövid távja, hanem a hanem a hosszú
távja izgalmas a a hornucznak meg ennek
a békének, merthogy nekem úgy ha
végigmegyek az elmúlt két hónapon, akkor
a legfontosabb hír az az Egyesült Arab
Emirátus OPECől való kilépésel. Tehát
hogyha az permanens meg hosszútávú,
akkor végül is egy nem is tudom hanyadik
legnagyobb szereplője az OPECnek az úgy
döntött, hogy egy kartel helyett ő a
szabadpiacon versenyezni akar is.
>> Am oka van, hogy ugye a Carter mire
volt, hogy alacsonyan tartsa a
kitermelési kvótát és magasan a magasan
az olajárat, amennyire lehet. Tehát
ezzel játszottak, ezért volt opek és
ebből lépett ki. magyarul többet akar
termelni, mint amit a
>> van fölös kapacitás és ezt ki akarja
használni, mert szerintem elege lett az
elmúlt időszakban abból, hogy még a a
nem is tud teljes kapacitáson termelni
és hogy ilyen problémáknak van kitéve,
ami ott volt. Ráadásul ezeknek az
országoknak azért eléggé ezek autokrata
országoknakik azért a borzton függnek a
olajbevételüktől, meg hogy egyébként a
jóléti kiadásaikat tudják-e
finanszírozni. Szóval szerintem ez így
hosszú ideig tart, akkor egy-egy ilyen
rezimnek adott esetben a a
kredibilitásra is tud sérülni. Nem
ismerem méhatóan a belpolitikáját ennek
a térségnek, de azt gondolom, hogy azért
az instabilitáshoz vezet, hogyha nincs
elég olajbevétel. Úgyhogy szerintem ezt
akarják most maximalizálni. És hogy ez
egy más piac, tehát hogy ha egy ilyen
Carel által karban tartott olajpiacból
átmegyünk egy sokkal inkább versenyzőbe,
ahol mindenki teljes kapacitáson termel,
ráadásul kicsit meg is ijedt a Hornusól,
tehát talán szívesebben ruház be. plusz
Venezuela ugye tehát az is az elmúlt
hónapok eseménye volt.
>> Igen. Azt nem tudni, hogy ott tényleg mi
a de az ott is az van, hogy azért ezek
nem olyan hosszú ciklusok, tehát ilyen
két két- három év alatt elég jól
felpörgethető egy kitermelés, ami azért
nem végtelenül hosszú, és egy ponton túl
elkezdi majd anticipálni az olajpiac is,
tehát hogy beépíteni majd a ezeket a
faktorokat. Szóal szerintem most így
nagyon megyazott a a Hornus egy egy
hosszabb távon alacsonyabb olajár
környezetnek, és talán itt jobban egy
irányba mutatnak a a faktorok, merthogy
a rövid táv tényleg rettenetesen zajos,
viszontosan kitett egy-egy szereplő
döntéseinek, de azért a a két-három év
vagy az azon túli időszak az ilyen
szempontból szerintem nagyobb
valószínűséggel becsületni. aminek ez
jóthet ugye az általában Európa, hiszen
az nagyon energiaimport kitett még
[horkantás] Magyarország is. És mindjárt
megyünk Magyarországra, de úgy egy
kicsit tehát Európáról, hogy hogy azt
gondolnám, hogy most már akkor az
európai részvények meglódulhatnak, de
továbbra is az részvények lódulnak meg.
Tehát nem nem látom ezt a izét nagy
lelkesedést az európai részvények iránt.
Én már vettem a tök olcsó Volkswagenből
meg BMW-ből, aztán aznap még másnap még
estek 10%-ot, mert nem érne épp épp
ilyen egy óriási warning volt, hogy hát
hát ők benézték két hónapja benézték a
mind a marginokat, mind a profitot,
mindent benéztek és hát drasztikusan
visszavágta a BMW éppen a a profitját.
Ugye nagyrészt a kínaiak
kínaiak nyakába súzva, az nagyon vicces.
Tehát ma valamelyik valamelyik német
autógyártó szövetség, nem tudom minek a
tagja mondta, hogy hát hát egy
Németországban is ilyen elektromos autó
incentíva dolog, abból még egy szent se
ment német autógyártóhoz, [nevetés]
azt mind kínaiak vitték haza. Na,
úgyhogy ez van Németországban. Én
mondjuk azér azt mondok szerintem,
hogyha BMW-t veszel, akkor nem biztos,
hogy azt veszed, amit akarsz, hogyha te
a alacsonyabb energiárkörnyezet miatt
európai iparfelpörgésre fogadsz, tehát
lehet, hogy annak azért vannak jobban
kitettebb területek, mert hogy azért az
igaz, igen, tehát hogy jó tud lenni a
vagy jó lehet nyilván az európai parnak
az, hogyha alacsonyabb a energiár, és
hogy így indultunk neki az évnek, tehát
ott azért alacsony olajár volt, meg
egyébként beértek a a
gázinfrastruktúrában való befektetések
az, hogy jobban összekapcsolt lett a
világ az LNG terminálokon keresztül.
Csak ezt teljesen szétverte a Hornusz.
Lehet, hogy mondjuk fél év múlva ez
jobban beépül a európai eszközöknél a
narratívába, tehát jobban ezt fogja
vezér. Narratíváról szól, tehát hogy
arra gondolnék itt most.
>> Igen, igen, igen. És a szor ezt nem nem
feltetlen előz előlegezik meg most,
hanem lehet, hogy kell azért idő ahhoz,
hogy hogy tényleg a piac ráforduljon
erre, ha igazunk van. Tehát, hogyha
tényleg igaz az, hogy egyébként egy jó
alacsonyabb energiárkörnyezetnek
megyazhat maga a horn, mert nyilván ez
is azért bizonytalan. Ezt szerintem
hozzá kell szokni ez is a disklaimer
részel, hogy én olyan éles állításokat
nem fogok megfogalmazni, aminek te
szeretsz. Tehát marad ez a egyrészt
másrészt gondolkodás. És
>> hát tessék, itt egy éles állítása, mert
át is mértük a forintra. Amúgy szerintem
már soha többé nem lesz 380. [nevetés]
Hát komolyan. Tehát az euró forint,
hacsak nem csesznek el valamit nagyon
durván itt a magyar Péterék, ak vagy
hogy kell magyar kormány vagy Tisza
kormány, hogy hogy kell ezt hívni most
ezt? Eddig eddig olyan egyszerű dolg
Tiszakormányt tehát reméljük ez nem egy
one man show, hanem [nevetés] remélem ez
nem egy magyar kormány se az legy az
legyel Tiszakormány. Tehát az az jobban
lefedi, hogy reméltő Magyarország
kormány, érted? Az magyar korán
>> értem, értem. a tiszakormánnyal biztos,
hogy nem tévedsz, akkor legalább azt
mondod, hogy itt van sok szakember, akit
összeverbóváltak, és akkor van egy
miniszterelnökn, de ő hallgat rájuk, és
>> hát ebbe bízunk, és erre megint milyen
faszságon izé polemizálunk. Mindjárt
belemegyünk, hogy milyen faszságon, mert
ugye na jó, de előbb nézzük. Tehát ugye
Trump az most egy óriási kudarcot
vallott Iránban. Nem akkora kudarcot,
mint Putyin Ukrajnában, de egy óriási.
És mert közben meg Putyint veri szét
Ukrajna. Azt [nevetés] Zelenski egy mai
mondata. Idén 10 millió drónt fogunk
legyártani. És ugye most van az a nap,
amikor még tegnap robbantottak föl
valami Moszkvában valami olajfinamítót,
amitől aztán mit, Moszkva három
kerületét lepi el épp a mérgező füst.
Szóval, hogy hogy
úgy tűnik, hogy hogy és Trump is át
átfordul Ukrajnában, vag az orosz-ukrán
megoldásra, mert hátha tud tud valamit
tenni. Ezért nem biztos, hogy Nobel
békedí kap, hogy izé Iránba Iránt
megtámadta, majd most épp nem lövi. De
hátha majd az orosz-ukrán konfliktusban.
És ugye ezek mind olyanok, amik megint
Európát, de ezen belül for a
magyarországot is és a forintot is
erősítik. És ugye a forintban ezt ezt
már ezt már sokszor elmondtam, de ezt
most érdemes, mert erről már itt folyton
vitázunk egymással. Nem nem mi, hanem
pont Viktor az, aki a másik oldalt
képviseli, hogy tehát az van ugye minden
árfolyamra egy csomó minden hat, csomó
tényező. Most maradjunk a forintnál,
forintra és mindig hat egy csomó
tényező. Hat rám épp a hormozioros, az
orosz-ukrán válság, a az európai
hangulat, az eurólar is hat rá. Ö és
volt egy óriási hatás április 12, ami
nem hogy nem én mondom, hogy óriási, de
tehát a többi az mondjuk mindegy egy
egységnyi hatás, akkor az mondjuk egy öt
vagy 10 egységnyi hatás az április
12-es. Ezt nem én mondom, hanem a piac
módja, hiszen azóta mondjuk arra a
rendszerváltásra, erre mondjuk erősödött
15%-ot a forint. Még a többire ha
1-2%-ot mozogna, hogyha hirtelen nagy
változás lenne, akkor sokat mondok.
Szóval arra mozgott 15%-ot, és az MMB az
úgy csinál, mintha ez az a rohadt nagy
faktor az április 10-nek az nem lett
volna. Tehát hogyha nem lett volna itt
választás, hanem valami ciklus közepén
tengenék lengenénk, akkor pont
ugyanennyien lenne az alapkamat. És
melyett meg volt egy április 12 volt
egy, hogy eltakarítottuk azt a azt a
Fideszt, amelyik amelyik na tényleg egy
rákfene volt az országon. És és emiatt
és ugye ez az amit amitől Magyarország
jóval megtehetné, hogy jóval alacsonyabb
alapkamaton töyög, mint eddig tötyögött
és és nem tehát átnéznek, mintha nem is
tör mintha egy non event lett volna
április 12. És miért? És akkor most
idézem Viktor szavait például azért,
mert hogy azért van beszarva az MM
állítólag, hogy ez a magyar kormány,
Tisza kormány, ez ez azon fog tehát,
hogy szétcseszi a költségvetést, tehát
hogy ígérgetett ezt, azt amaz és és meg
amúgy is megörökölt egy óriási
költségvetési hiányt, arra még ráíért
egy csomó mindent, és 10% költségvetési
hiánnyal fogunk nekiindulni. És akkor ez
ugye van egy ilyen a az igaz tehát, hogy
van van most egy óriási pozitív
pozitív spirál a magyar eszközökkel
kapcsolatban mindennek mindezek
következtében. És ez nagyon könnyen
átfordulhat negatív, mert hogyha óriási
a költségvetési hiány, és kiderül, hogy
ez is egy populista kormány, ami csak
ígérget és osztogat, akkor hirtelen
kiszeret belőle a külföld, hirtelen
elkezdenek elkezd gyengülni a forint,
elkezdenek fölmenni a hozzámok, hirtelen
megint drága lesz a költségvetés
finanszírozása, és ez egy negatívtől az
euróbevezetésre elkezd távolodni, nem
közeledni. És na és akkor a Viktor
szerint az MNB ezt figyeli nagyon, mert
hogyha 10% a költségvetési hiány, akkor
ők nem vághatnak kamatot, hogy legalább
a forintgyengülés ne lépjen be ebbe a
negatív spirába. És akkor és akkor itt
itt izé, hogy a Tiszakormány mi
szórakozik ezzel, hogy itt emberek,
hozzáértő emberek azon izélnek, hogy
vajon tényleg szétcseszik-e a
költségvetést, tényleg ugye mi a mi izé
megoldásunk, hogy várják meg, hogy
mennyi lesz a bevétel, és aztán azokból
a különböző tételekből, amikről már
sokszor volt szó, és aztán
osztogassanak. De nem, hanem itt most
ezen izélünk, hogy és az MNB ezért
csinál úgy, mintogyha nem. De de
szerintem az a nagy töketlenség. Tehát
ez egy óriási hiba ez a MMB részéről,
hogy nem észrevenni ezt a ezt az óriási
faktort, akármit mondunk a
költségvetésre. Na mondj valamit erre.
>> Igen, itt a BVBizes vitánkhoz
valószínűleg itt Viktor kéne képviselte
az ellenoldalt, de szerintem beosztod a
az ő világát, meg az ő gondolatait.
Szerintem mi abba különbözünk, hogy én
azért bele belehelyezkedem mindig a
másik oldalba. Tehát, hogyha ott ülnék
MMB-nél, akkor hogy gondolkodnék, és ha
ott ülnél az MMB-nél, akkor hirtelen
sokkal kockázat orientáltabbá válna a
gondolkodásod. Tehát azért a jól
hangzik, és szerintem tényleg nem egy
rossz gondolat a az, hogy hirtelen
átárazni a a kamatpályát, azért, mert
figyelembe veszett, hogy volt egy nagyon
nagy fundamentális változás a magyar
eszközökben. De úgy azért ez egy az MB
egy egy nagy intézmény. döntéseket is
azért alapvetően biztos, hogy vannak
benne domináns emberek, de hogy egy
monetáris tanács hozza meg, és ők nem
akarnak azért hülyeségeket csinálni,
szélsőségeket csinálni. És ők
>> itt most az a hülyeség, hogy nem
csinálsz valamit.
>> Értem, értem, értem. Abszolút, csak hogy
azért ha nem csak az számít, hogy ők
most milyen gondolkodási keretben
vannak, hanem hogyan jutottak el oda. És
azért az elmúlt 2022 nem volt olyan
régen, mert 2023, amikor amikor
rekordmagas volt a magyar infláció, és
hát azóta volt csere is a MMB
vezetésében, de nem is ez a lényeg
szerintem, hanem az, hogy beléjük égett
az, hogy nekik azért szigorúbbnak kell
lenni, hogy nagyon nagy kockázata van a
a felszúró forintnak, vagy a felszúró
inflációnak. És ilyen szempontból ezeket
a reflexeket embereknek szerintem nehéz
levetkőzni. Ráadásul nyilván ők azért
egy technokrata intézmény, aki szeret
rengeteg számot rakni a döntései mögé,
kihozzák az inflációs jelentésüket majd,
és abba lehet, hogy az ő inflációs
pályájuk is egyébként újragondolódott.
Ráadásul az fontos, hogy most mi a
költségvetésre fogjuk az ő
hát
szigorú monetáris politikájukat, vagy
legalábbis szerintem szigorú monetális
politikájukat, de ugye azért itt volt a
Hornuz nekik is, tehát ő valójában mi
azért energiaszempontból egy kitett
ország vagyunk. Hogyha ennek nagyon más
kimenete lett volna, az még ott lógott a
levegőbe eddig is. Tehát, hogy szerintem
volt mire mutatniuk, vagy volt mire
mutogatniuk, amikor azt mondták, hogy ők
kivárnak. De lehet, hogy az
>> megtehetik megtehetik, hogy jövő héten
összeülnek. Rendkívli ülés Hormus
megoldódott 100 bázispont kamatvár.
>> Tehát jó jövten lesz kamanddöntő ülés és
lehető azt mondják, hogy egyébként most
az inflációs pályában nem látnak
egyébként ők se olyan kocká, amiatt ne
lenne indokolt, hogy lejjebb hozzák a
kamatokat. Egyébként az a piac beára
azot már szerintem 150 bázispont
kamatvágást a következő egy évre. A
jegybankok többnyire leszállítják a
piaci várakozásokat, mert különben a
deviza fog nagyon torzulni. Tehát hát ez
az abszolút, tehát nem nem egy év alatt
kell 150, hát most azonnal kell 150. És
aztán
>> szerintem szerintem is nagyobbat kéne
vágni, meg jobban meg kell nyomni az
elejét, meg egyébként ahova kifut
mondjuk ilyen 5% körülre a egy év múlvai
rövid kamat várakozás, annál is
egyébként ebbe szerintem lenne tér
lefele, de azért egy fontos pont van, és
nem hiszem ott van az ő gondolkodásukban
is, hogy pont az optimizmus is lehet egy
gátja annak, hogy ők nagyon agresszívan
elkezdjenek vágni, mert lehet egy olyan
szenárió az ő fejükbe, ahol hirtelen
nagyon megszerették most Magyarországot,
a magyar eszközöket. nagy rágazdasági
flow indul ide, megindul egy jelentős
munkahelyteremtés, újra feszes lesz a
munkaerőpiac, lesz egy keresletoldali,
egy bérfűtötte infláció, ami viszont már
az MMB dolga, tehát kevésbé tud az MNB
egyébként energiasokkokkal mit kezdeni.
nem kell lefojtani a ezért nem gondolom
például mondjuk a EKB kamatemelésre
feltétlenül adekvát lett volna nemrég,
de hogy azért az MNB-nek lehet egy olyan
pálya a fejébe, ahol a keresletfűtötte
magas infláció miatt magasabban kell egy
kicsit tartani a kamatokat, ezért nem
akar és nem akarja rángatni a kamatokat,
azért nem akar előre szaladni ezzel.
Ráadásul nem akarja még ő is egy picit
fűteni ezt a ezt a ezt a fellendülést.
Úgyhogy ilyen szempontból lehetnek ők
óvatosabbak és lehet egy ilyen szinár a
fejükben, mert ugye itt azért
előfordulhat az, hogy nagy a forint felé
irányuló flow, az erősen tartja a
forintot, de cserében meg nagyon jól
poreg a magyar gazdaság, és egy belső
keresletfűtött infláció miatt magasan
marad az infláció, ott azért nekik
magasan kell tartani a kamatokat, tehát
azért nem a euró forint az egy
vezérlőereje a a az ő működésüknek. Az
elmúlt időszakban egy nagyon fontos
faktor volt, mert ugye annyira
széttagolódott a kakamatpiacok, tehát
annyira sok volt a támogatott hitel,
hogy ugye a amire ők is panaszkodtak,
hogy a az irányadóeszközüknek gyenge a
transzmissziója, de a forintot azt azért
tudták befolyásolni, mert nyilván a a
Carry Trader oldalon nem az a fontos,
hogy egyébként milyen támogatott
jelzállóhitelt az állam, hanem a az
effektív instrumentuma fontos. És ez
támogatta a forintkeresletet is. Szóval
mai váltás van az az, hogy a eddigi
felépült inkább Canry trader spekulatív
flow az elkezd lecserélődni
valósággazdasági flowral. Van egyébként
devizat transzfer a a EU oldaláról is
potenciálisan. Szóval, hogy javul ez a
része is a az ő világuknak. Úgyhogy
szerintem van terük kamatot vágni, de
hogy azért nekik szerintem sok szczenári
van az asztalukon, és abból egy lehet
például az, hogy simán a magyar
eszközökkel szembeni optimizmus az egy
ilyen túlfütött gazdaságot hoz létre,
amihez viszont egy magasabb kamat
társul. Tehát pont ott van, pont ott van
helye egy szigorúbb monetáris
politikának, pont ott kell a az
ástabilitás miatt szigorúbbnak lennie az
MMB-nek.
Hát nem tudom. Itt van a Mapi Klub és a
Investcom Corporate Finance június 9 és
11 közfaggatta aktív export
tevékenységet folytató cégeit. És a
felmor felmérés legfontosabb eredményei
a választadók 50 céz zárinkat. Tehát
ezek olyan cégek, akik exportálnak,
akiknek fáj az erős forint.
>> Ezt szerintem kitaláljuk előre, hogy
mily ennek a eredménye. Tehát
>> de a szám szerint nem tudod kitalálni. A
válaszadók 50 50%-ának a havi eredménye
legalább 50%-kal esett. A cégek 21%-ának
veszteségessé vált a működése. 17% úgy
nyilatkozott, tehát 15öt, hogy már három
hónapig sem bírja a felmérés idején
érvényes 355 Ft-os euró árfolyamot.
>> De ez szerintem arra fontos, tehát hogy
ezt ezt ők is nézik meg, ott van a
fejükben, és nyilván létezik a egy
nagyon fontos faktor a az exportszektor
is az, hogy ők kiket foglalkoztatnak és
nyilván ha nekik forintba megy fel a
bérük cserében meg 15%-kal leesett a
bevétele dollárban, egyébként még több
tett aki a dollárpiacra kitett, az még
jobban szívezzel. Ez fontos, hogy ők
meghallgatva legyenek és érződjön, hogy
azért bizonyos szereplőknek borzasztóan
fáj ez a ez a forintpálya. De ugye az
MNB-nek is több stakeholdernek, több
szereplőnek kell megfelelni, és ebből
kell kialakítani egy olyan egyensúlyt,
ahol egyébként a és neki a fő mandátuma
az zártabilitás. Tehát, hogy
>> na de ez az, hogy nem stakeholdereket
kell neki nézni, azt kell nézni, hogy
április 12-én óriási izé volt, óriási
valami volt.
>> De nem mindenkire ugyanúgy hat. Tehát
lehet, hogy egyébként,
>> de nem azokkal nem kell foglalkozni,
hogyha hogyha itt itt itt
>> érted nem, tehát nem lehet figyelmen
kívül hagyni a a szempontjából a leg
figyelmen kívül hagy nem változtatod a
kamaton. Azért, mert nem egy tehát nem
rá nem rá nem az exportszektorra ig ez
volt 2010-es években valami ilyesmi
történt, hogy túlságosan az
exportszektorra igazítottuk a a
kamatpályát, és emiatt hagytuk a
gyengülő forintot, és őket segítettük.
Most a MMB mondása egyébként olyan
szempontból, tehát ők amikor azt
mondják, hogy nem a gyengülő forint az
export versenyképesség kulcsa. Ez igaz
5-10 éves időtávon, nem fél évesen.
Tehát tök igaza van annak az exportnek
is, aki azt mondja, hogy nagyszerű.
Szeretne ő is egyébként versenyképesebb
meg termelékenyebb lenni a külföldi
piacokon, de ezt nem fogja megugrani fél
év alatt, és nagyon fáj neki a mostani
euró forint á társzint. És lehet, hogy
neki már egyébként embereket kell
elbocsátania a nap végén, hogyha hogyha
ez itt marad, vagy még még erősebb lesz.
Ez ott van szerintem a a monetáris
tanács vagy a vagy az MNB
döntéshozásában, de neki a végén az
ástabilitást kell fenntartani. És hogyha
azt látja, hogy annak van kockázata,
akkor még ennek ellenére is magasan
fogja tartani a kamatot. De mondom
szerintem is abba egyetértettünk a
Bebisen is, hogy én is azt gondolom,
hogy még a beárazothoz képest is
egyébként elbírna bőven a porintis
magyar gazdaság minden egy alacsonyabb
kamatszintet. Nem hiszem, hogy túl nagy
túlkapásokat okozna. Ráadásul két irányú
a kamatpálya is, tehát hogy azért, hogy
levágtad a kamatot, abból nem kedkezik,
hogy soha nem is emelheted vissza,
hogyha indokoltál válik. És itt jön be
az, hogy nem kell megelőlegezni azt,
hogy a költségvetéssel
mennyire lesznek prudensek a a Tisza
kormánynál, és mennyire lesz
ellenoldala, bevételi oldala egyébként a
beígért kiadásoknak. Remélhetőleg lesz,
remélhetőleg akár lesz több is, és akkor
nem lesz ezzel a külföldnek se
problémája. De ugye ezt azért nem kell
előre kitalálni, hogy ezzel gond lesz,
hanem ezt ezt
ezt akkor is lehet kezelni, hogyha ez a
probléma előjön. Úgyhogy azért mondom,
hogy szerintem így a nagy vonalakban
egyetértünk, csak hogy szerintem az
baromi fontos, hogy mindig amikor ezzel
érvelsz, akkor érdemes leülnad, és akkor
végiggondolni a világot úgy, hogy te ott
ülsz az Önb-nél és nem alapközelő vagy.
Tehát, hogy neked ástabilitás ez a ez a
fő fókuszod, és azt nem szeretnéd
elrontani, és mennyire látod a kockát
annak, hogy egy kicsit magasabban tartod
még egy ideig a kamatot, akkor egyébként
annyira lemenne az infláció, vagy valami
olyan recessziót okoználná, vagy nem
tudom, ami ami meg a másik oldalról se
érti az ásstabilitási, vagy a vagy a
munkaegelés van, de hát való ez nem
stimmel ez az egész. Hát 385-nél,
390-nél ez a kamatszint biztosíthat az
ástabilitást, akkor 350-es euró fortnál
nyilván egy alacsonyabb biztosítja.
Tehát hogy tehát itt valami nem stimmel.
Na mindegy.
>> De azért mond, hogy al kilátások
szerinted is javultak. Tehát te azt
mondod, hogy a akkora fundamentum
bevulás volt egyébként Magyarországon a
kormányváltás miatt, ami valószínűleg
kiadt a növekedésre, valószínűleg
kihagyt a munkahelyteremtésre és akkor
viszont ezeket is figyelembe az NB, de
azért mondom, hogy szerintem csinálhatná
azt, hogy beépíti ezeket a rövidtávú
változásokat kamatvágással, és hogyha
azt látja, hogy tényleg túlkölt a
költségvetés, túl stimulál és egyébként
túl gyors a a munkaerőpiacnak a a
befeszülése, tehát hogy újra lesz egy
munkaerőhiány, és emiatt elkezdenek
nagyon felmenni a bérek, akkor elkezd
kamatot emelni, mert az lesz a megfelelő
eszköz, és rövid távon jobban
felülsúlyozza például az exportcégeknek
a a szerepét, hogy az export cég
>> Igen. És lehet, hogy ők egyszer is
tartanak, hogy mi az, hogy egyszer
csökkentek, egyszer növelek. Hát van egy
csök szerintem ez a dolgok, tehát abban
is lehet problők azért szeretnek
egyébként kiszámíthatóak és nem túl
kapkodóak lenni, mert elvileg ugye az
azért az lenne a
>> hosszú távon tervezhető. Abban egyébként
igazad van, hogy például a a
folyamatosan erősödő forint szerintem ez
sehol nem kéne, hogy a MMB-nek célja
legyen. Neki a stabil euro forint kéne,
hogy célja legyen, mert hogy a stabil az
euro forint, azzal sokkal jobban tud
tervezni egyébként az exportcég is, mert
látja, hogy egyébként mik a realitások.
Hogyha azért ez egy ilyen 15%-os
mozgást be tud mutatni az erősödő
oldalra is, ami nem jellemző aing feltő
devizáknál, azzal is baromi nehéz
tervezni. Tehát, hogy itt is picit sérül
szerintem a a
>> És ugye ez annyira úgy van, hogy most
már a most már úgy én azt hiszem, én már
úgy elfogadtam 70-80%, hogy most már a
az MMB vesz devizát, ugye? Tehát azt h
arra arra utalnak a jelek, nem furcsa,
hogy egyáltalán nem mondják be. Tehát
miért nem mond tehát tegyük fel, hogy
vesznek devizát, akkor miért nem mondják
be? De miért nem mondják be azt, hogy
nem vesznek devizát? Mert most így abból
kell nekünk kitalálnunk, hogy nézzük,
hogy a devizatartalékkal mi van. az egy
nagyon picit nőtt, de a nagyon pici
növekedés az megfelel a az elmúlt évek
trendjének. Tehát viszont közben volt
egy nagy devizahiteltörlesztés,
és ha azzal kiigazítjuk, akkor már
valószínűleg azt jelenti, hogy
vásároltak devizát. Szerintem azért ne
mondják be, amiért nem mondják, nem
mondanak soha árfolyamcélt se, mert ugye
ő azt mondja, hogy én 350-en vásárolom
az eurót, akkor onnantól kezdve azt egy
flornak tekinti a piac, és nem biztos,
hogy ez a cél, hogyha ez lenne a célja,
akkor kommunikálnál, de nem biztos, hogy
szeretnéhe ezt kommunikálni. Másodsorban
szerintem az, hogy
>> na várj várj várj már itt álljunk meg.
Tehát hogyha veszi a euró az eurót, az
azt jelenti, hogy gyengíteni akarja a
fortot. Hát akkor egyszerűbb, ha be is
mondja, mert akkor hiszen akkor magától
355-re fog visszaugrani az a izé.
Meggyeng anélkül csinálna valamit. Ne
feltéve, hogy ezért csinálja. Tehát,
hogyha ő ugye csinálhatja azt is, hogy
építi a deviza tartalékát, mert azt
szeretné, hogy amikor majd bemegyünk a
IRM2be,
amikor egy bizonyos ávon belül kell
tartanod a devizát, addigra felépíts egy
olyan devizatartalékot, ami elég
robosztus ahhoz, hogy ne legyél még egy
nehéz környezetben sem préda a külföldi
spekulánsoknak. értsd, hogy azokhoz a
sérülékenységeidhez iszonyítva, mint
például a rövid külső adósságod meg a
meg a import igényed, ahhoz legyen egy
elég robosztus devizatartalék, ami
nagyon megkönnyíti majd a dolgodat, mert
pont azért, hogy nem is kell fetlenül
használnod, hanem már elrettenti adott
esetben a spekulást, aki ki akarja
kezdeni a devizát. Hogyha ezt akarod
felépíteni, akkor nem jelented be, hogy
>> de ez már megint az előző világ. Tehát
érted, hogyha most felteszük, hogy
áprilus 12-én egy rendszerváltás volt
egy Európába befelé, akkor már nem
lesznek ezek a sokkok. Tehát vagy sokkal
kevésbé lesznek.
>> Ezek a sokok, ezek nem magyar sokkok,
ezek
>> hol magyarok? Nem, azért főleg magyarok.
Tehát hogyha nagyon nagy sokkod van,
akkor az magyar. A nem magyarral nem
nagyon tudsz mit csinálni.
>> 2022-esen magyar sok volt.
>> 2022 az kis rész volt magyar sok. Az a
az mag abból mondjuk
>> de abból jött egy nagy for jegett az
gondolom, hogy ezekkel nem tudsz mit
kezdeni, csak úgy, hogyha egyébként elég
stabil a devizád, és akkor nem veled
fognak a nem tudom spekulánsok először
kezdeni a listájuk, hanem a sérülék
egyebb országokkal, mert látják, hogy
nehéz lesz harcolni mondjuk a ugyanarról
beszélünk, április 12 nagyon sokat
segített abban, hogy ne Magyarország
legyen a legsérülékenyebb és legen, de
azóta azért egy új faktor az is, hogy a
eurozó csatlakozást komolyan gondoljuk,
akkor pedig a IRM2-es sávot komolyan
gondoljuk Ahhoz pedig akkor valószínűleg
nagyobb devizatartalék kell, hogy abba
nagy biztonsággal benne tud tartan.
Egyékén azért elég elég tág sáv. Nem
tudom mi ebbe a az alkudozása elkből,
hogy hogy néz ki egyáltalán belül ez a
folyamat. Ez nyilván kéne egy MMB-s
szakember, de én azt várnám, hogy a EKB
mond egy számot, ami nagyjából ezt a két
faktort, tehát külső adósságot meg
importigényt néz, és az alapján mond egy
számot, és te azt lehet, hogy kicsit le
akarod alkudni, mert nem akarsz akkora
devizatartalékot felhalmozni, és lehet,
hogy még nem tartunk ott. most
vásárolunk, ha beértünk oda, akkor
onnantól kezdve picit bátrabbak lesznek
a kamatvágással is, mert onnantól kezdve
azt érzik, hogy már nem lesz szükségük,
de ugye fordítva nem csinálod, tehát nem
állsz neki kamatot vágni és mellé még
devizatartalékot feltöltené, mert azzal
nem segíted magadat, tehát hogy
szerintem logikus ezt fordítva csinálni.
Az devizetartalékba beraktuk az aranyat,
abban benne van.
>> Sz hát most valami 60 milliárd fölött
van, legalábbis a május szám. Abban
benne van szerintem ilyen 15 milliárdnyi
arany is. Igen. Úgyhogy ezért mondom,
hogy szerintem akkor meg lehet, hogy azt
fog mondani egyébként egy hónap múlva,
hogy hát egész logikus volt ez a ez a
MMB playbook, ahol egyébként épített
devizatartalékot és utána megá
>> akkor gratulálni fog. Tehát ugye most
végülis most arról van szó, hogy egy
darabig még azért tartják ilyen bénán a
kalap kamatot, hogy föl tudják építeni a
izét. Jó, legyen.
>> De egyébként az tehát a ugye a bebizes
mondás nem az volt, tehát azt csak mi
spekuláltuk hozzá, de hogy valójában ott
az a mondás, hogy ők félnek a
tiszakormány költekezésétől, tehát hogy
nem ez volt a
>> meg megmondok még egy mondok még egy
pszichológiai okot. Tehát ugye a ez az a
jelenlegi jegybank ez ugye a ez a Fidesz
Fideszből keletkezett és hogyha azt
mondják, hogy vége a Fidesznek, tehát
egy óriásit vághatunk a kamaton, az egy
kicsit saját magukat meg a saját saját
haverjaikat szerintem nagy
leegyszerűsítést [nevetés] ezzá mi a
lezerűsítés
>> tát azért, mert a MMB az egy hát én nem
tudom mekkora deem vagy 1000 embert
foglalkozott intézmény tele
szakemberekkel ez nem úgy nézett ki,
hogy a Fidesz teletűzdelte a
szakemberekkel az MMB-t, hanem ott
rendes felkészült piac szakemberek
működnek szerintem. nagyrészt és hogy a
a ezt lehetegyszerűsítani arra, hogy a
MMB-nek vagy a Fidesznek a képződménye
lenne a mostani MMB összetétel az
szerintem nem igaz. És igaz
>> és nyilván csak a vezetés, de ilyen jó.
>> Hát nem hiszem, tehát hogy szerintem
azért tehát én én én én azért a elmúlt
években azt gondolom, hogy kimondottan
egy független
szakszerű intézmény képét kellett az MB,
és ez nekem most se sérült semmilyen
ponton valójában. Az, hogy mi itt ülve
agresszívabbak lennénk amatpályában, ez
egy piaci vita. Ugye nekünk megvan a
lehetőségünk arra, hogy ezeket a
gondolatainkat lekereskedjük a piacon és
aztán azonól kezdve hátradől megvan
lehetőségünk, hogy ideüljünk egy
mikrofon elő és beszélgessünk is erről.
De hogy azért
>> forintba most keresk, én most nem én
most nullára visszaálltam. Tehát ha az
erősödést jól elég jól megfogtam
és most beálltam nullára. Jó, de nekem
sincs nagyon devizap minimális pár
százalé devizapozíció van, úgyhogy
igazából nem így nincs benne domináls.
Fit a holdban, ha valaki nézi a
hozamainkat, tehát sok alapunk azt
szívta meg, hogy nagy a devizapozíció,
és ezt a forint erősödést ezt ezt ez nem
tett jót. Na figyelj, menjünk el a
fantázia országba, nem férünk bele 30
percet, de a 40-be szerintem beleférünk,
úgyhogy nyomjuk ezt a nyomjuk ezt a
SpaceX-et. Bűzlik a csalástól ez a
SpaceX. Ez olyan, mint amikor a izé a
Tesla Tesla Tesla sikerein megalakul a
Nikola nevű elektromos autógyártott cég,
és a lejtőn gurítja le a izét, a az
elektromos autóját, hogy guruljon is.
Szóval ez is minden minden tehát bűzlik
a csalástól és de persze ez csalás se.
Tehát csalás se az, hogy egyszerűen
visszaélnek az emberek hülyeségére.
Tudja Ilon Má, hogy retailt azt azt ő
már úgy mozgatja, hogy akarja. Hát akkor
úgy mozgatom, ahogy akarom. És akkor
amit már múltkor elsőtam,
rakétafényképekkel rakja tele a
prospektust. Extend the light of
consciousness to the stars. Ez a ez a ez
a IPO prospectusnak a tízszer szerepelő
mondata. Úgyhogy ez egy fontos selling
point. A profit szó az sokkal kevesebb
szerepel a izében. Na de nem, tehát most
nem nem erről akarok ugrálni. Vagy az,
hogy az a 15 nap inclusion a Nazdak
indexb, hát ez egyszerűen felháborított.
Tehát ez tényleg arról szól, hogy meg
akarom vetetni a passzívakkal a a
részvényeimet, mert félek, hogy zuhan
össze. Egyébként már zuhan is össze. A
rohadt szakszó nem engedi, hogy
sortoljam ezt a izé Spacexet. Szerintem
a
>> mondd végig nyugodtan. Ma bármikor
beleszólsz
>> kicsit [nevetés]
>> mondjad
>> kicsit. Azért mondom itt is érdemes
picit a másik oldalt megnézni, hogy
>> na várjál. Jó, akkor m befejezem. Jó a
másik oldal. Mindjárt jöszt a másik
oldal. Hát ezért vagy itt. Na figyelj, a
retail investorok több SpaceX részvényt
vettek az elmúlt amióta van, hát az egy
hete van, mint a megne még még mint
Magnificent Sent összesen. Aztán az a a
SpaceX fölszívja az összes retail
aktivitást a a részvénypiacon. ilyen
mondatokat olvasom. Utolsó két
sessionben a SpaceX
több SpaceX rész vettek a retailerek,
mint az egész amerikai részvénypiacon.
Tehát, hogy hogy na szóval ez ez Elon
Musk és a hülye gyerekek, akiket akiket
magával rángat és és ugye nyilván az is
emögül meg az is emellett van, hogy egy
ilyen low flow runner, tehát hogy csak a
mit tudom én 8%-át az a a teljes
kapitalizációnak rak négy 4%-át
rakták ki, mert hiszen a 4%, hogyha
nagyon keveset után rohangálnak ezek a
hülye gyerekek, akkor az simán fölveri
az árat.
Na tessék, most te mondd a másik
oldalat. Szerintem önmagában az érdemes
picit a én is hajlamos vagyok, meg
szerintem a ezekbe a sztorikba
hajlamosak vagyunk kiválogatni a a
azokat a híreket, ami kimondottan
inkább azt a narcatistik, amit te is
mondasz. Tehát, hogy amikor a elindult
az IPO, akkor önmagában az, hogy úgy
érződött, hogy tényleg szinte boldog
boldogtalannak ezt oda akarják adni, és
addig a nem tudom, szakmai ügyfélnek
kellett lenned, és 500000 dolláros
accounttal kellett rendelkezned egy-egy
szolgáltatón részves benne. Most
hirtelen elég volt a 2000 dollár is.
Ennek azért nyilván vannak rossz
visszhangjai, de hogy ugye azért a
szerintem a Teslát is elég hasonlóan
aposztrofálták a kezdetekbe, tehát hogy
való valami hasonló
logikát arra is á lehetett húzni. És
azért az az átjött, hogy nagyon jól tud
céget építeni és hogy nagyon jól lát sok
mindent a
>> menj egy picit. Tehát az, hogy a Tesla
árfolyama nem okozott csalódást az évek
során, az az akkor azt jelenti, hogy
igazuk volt ezeknek a vevőknek, mert
mert ugye a most én megnéztem a Tesla
számait, és hogyha a Teslának volt
két-három jó éve 2021 környékén, amikor
viszonylag nagy profitot tudott
csinálni, mert mert akkor már eléggé
elterjedt a Tesla, de még nem jöttek be
a kínai autógyártók, és az elmúlt öt
évben meg nagyon bejöttek, és azóta mit
nem már nem emlékszem a számokra, de
azóta, hogy a negyedére, ötödére hullott
le a Tesla profitja, tehát öt éve zuhan
a Tesla profitja. De várjál, várjál ezek
meg nincs vége. Tehát a ha a
csúcsprofitra nézem, talán 21-ben volt
az. Ha csúcsprofitra nézem, akkor most
azzem ilyen 40szeres
paperen,
nem 10, bocsánat most 150-es paperen
porog, de hogyha hogyha a idei profittal
nézem az idei izét, akkor 500-as paperen
forog, vagy valami ilyesmi 450-es
paperen forog a Tesla. Tehát, hogy
teljesen abszurd az árása. Még mindig
csak mindig egy újabb hitet ugye
beleraknak. Tehát, hogy ne mondjuk azt,
hogy a Tesla egy sikersztori, hogyha ha
folyamatosan azt látjuk, hogy nem tud
szállítani valós számokat a cég.
>> Szerintem szerintem válasszuk külön.
Tehát íg értem a problámad, de hogy
azért azt válasszuk külön, hogy a Tesla
olyan szempontból azért egy siker
sztori, hogy magát a elektromos autózást
a szerintem a mask tette szexivé tudott
hozzá jó brendet építeni és utána
nyilván mivel ebből tényleg nagy piac
lett, ezért jött hozzá verseny. Azt nem
hiszem, hogy bárki megjósolta a Tesla
elején, hogy egyébként a a kínai verseny
mennyire erős lesz. Azt se tudjuk
egyébként, hogy mennyire fer ez a
verseny. Tehát valójában ez piaci
verseny volt-e, vagy egy olyan
támogatott verseny volt, amiben mondjuk
esélyes se volt bizonyos piacokon a
>> a Teslának versenyezni. Szóval szerintem
itt külön kell választani azt, hogy
azért a amit a Mask megálmodott, az egy
teljesen valós piaci igényre adott
választ. Ezt fel tudta skálázni, ő végig
tudta vinni. Tehát, hogy ez a ez
szerintem fontos. Ugye a a piaci árazást
azért mindig külön kell választani
attól, hogy milyen tőkét rakott ő bele a
Teslába és azon milyen megtérülést ért
el. meg ugyanezt a SpaceX-nél is külön
kell választani, mert ugye azért az egy
két két külön dolog, hogy hova ára az a
piac egy eszközt, meg hogy valójában
milyen befektetett tőkéből kellett
fölépíteni. És ugye azért a SpaceX-nél
is én azért nem szeretem ezeket a
túlzásokat, amikor valaki már a a csalás
kategóriájába tolja be, merthogy a
végignézed az üzletágait, akkor tök
releváns piaci igényekre ad választat,
amit a sztá
>> melyikát a szerintem a legtöbbet
>> a point to point travelre mit mondasz
apa fej.
>> De de azért gondolom, hogy de ez a ez a
sherry picking. Tehát ez amikor van egy
van már a fejedben egy elképzelés és
csak azt az egy adatpontot figyeled,
amelyik ezt alá támasztja és ignorálod
az egész biznis, ami nem. Tehát ők ha a
Starlinket nézed, az az szerintem egy
teljesen, tehát az abszolút egy olyan
szegmensét szolgálja ki a telekopen
profitabilis szegmensel jelenleg
>> jelenleg, de hogy ugye nem kell
feltétlenül profitabilisnek lennie még a
SpaceX-nek, tehát az önmagában se IPO
kritérium nem kell, hogy legyen se a
ahhoz, hogy valaki 2000 millan az, hogy
mondjuk én megvegyem, ahhoz nem bánnám,
de hogy mondjuk az, hogy egy sokkal
inkább ilyen storyteller alkat megveye,
ő azért jobban hisz a jövőbe. És ugye az
a kérdés, hogy ott kezdődik az
szerintem, hogy ő át vanve vagy sem,
hogy mennyire megfogható, vagy mennyire
kézzel fogható történetet adnak elnek.
És a szerintem az átverés ott dől el,
amiket mondtam, hogy hogy ilyen a az
átveréstől bűzlő részletek vannak,
például, hogy 15 napon belül be kell
rakni a Nazdakba.
>> Tehát, hogy a Nazdak az szerintem mindig
is
jellemző volt rá, hogy kicsit rugalmas
volt az ilyen corporate gáztorik. 90 nap
volt, tehát 90 nap volt mindig a
Nazdakba bekerülés.
>> Érdés, tehát hogy a Nazdaknak régen is a
példá ilyen duás duáls Aircassokat
szerintem mint a New York tőzsde az
tiltottad, tehát nem lehetett az, hogy
te nem tudom tüzsre viszel egy olyan
céget, ahol neked a a
te share classod mint Funder, az nem
tudom 10szeres szavazati joggal bíröz.
Gyakorlatilag mindent te döntesz el, de
egyébként csak 10%-os tulajdonos cégbe.
A Nazdak úgy volt vele, hogy jó, ezért
lett a gyűjtőhely részben a technológiai
cégeknek, mert a technológiai cégek
alapítói ezeket szerették. Szóval a
Nazdak azért rugalmas volt ebbe. Ugye a
Sent Pe kimondta, hogy ő nem változtat a
saját metodikáján. Tehát valójában azok,
akik ebbe objektívek, ők nem kezdték el
a a saját kritériumokat átírni a a maszk
miatt. Valószínűleg a Nazdaknak az
üzleti modellje olyan, hogy ő ezekbe a
kérdésekbe rugalmasabb, de visszatérve
ilyen még nem volt, hogy 15 napra
csökkenthet. Oké.
>> Értem. Tehát azért mond valószínűleg a
Elomasnak az érdekérvényesítő képessége
az talán az egyik legerősebb. [nevetés]
Lehető valószínűleg ő le tudja vinni az
15 nap. Lehet még csalódásként is élte
meg, hogy 15 egés napot kell várni ezzel
a inclusionnel. De ami ennél sokkal
fontosabb az, hogy ugye amit mi
csinálunk, az ugye jelentős részben
vállatértékelés. És akkor ott az ember,
ha ránéz a SpaceX-re, akkor és arra,
hogy mit ígértek a prospektusba, akkor
szerintem a Starlingnél nagyjából az
van, hogy ez egy egészen értelmes
biznisz. Van neki egy valós felhasználó
rétege, van egy tök jó árazási ereje,
nincs túl nagy versenyező piacán, tehát
az Amazon még elkezdett ilyen műakat
fellövöldözni, és valószínűleg lesz
ilyen szolgáltatása, de nem túl sok
szereplős ez a piac, szóval valószínűleg
jó árazásérőd miatt és marad. És
globálisan azért elég sok olyan szereplő
van, aki olyan nich területeken
[horkantás] él, vagy lakóautóban van,
hajón van, nem tudom hol van, vagy olyan
cég, akinek valah Starinkről beszél, de
várját, a Starling az a SpaceX értékének
a 15%-a, tehát a 70%-al, ért? Csak azért
gond, hogy itt kell szétszálaznod azt,
hogy mi a kamu és mi a nem kamu. A
Starlink az nem kamu. Tehát az egy valós
biznisz. Amikor mellé rakják a
prospektusba, hogy 1600 milliárdos a
teljes piaca a Starlinknek, akkor ugye
azt érzem, hogy ők a teljes
telekompiacot hirtelen érhetőnek
tekintették a Starlingnak, miközben
azért nem fog ő versenyezni egyébként az
optikai kábelekkel, tehát hogy ő való
való valójában egy nich szereplő maradt,
de elég nagy globálisan ahhoz, hogy
egyébként egy releváns jó profitot
termeljen. Van a SpaceX-nek
ilyen data center business is, a
Colossus. Arra rohadt nagy most az
igény, tehát hogy valójában arra sem
mondhatod azt, hogy egy mesét adtak
volna el.
>> Újabb 5% az értékből és 80% az AI. Van,
van a van még a a űrutazása, aminek ugye
annyi a baja, csak hogy azt is tök jól
megcsinálta a maszkhoz, hogy ez egy,
hogy kialakítson benne egy ilyen
economic of scale, tehát hogy ne a
gazdaság mérethaték, vagy nem gazdaságos
legyen az egésznek üzemeltetése. Olyan
szempontból ugye, hogy ő vissza tudja
hozni a rakétáját. Innentől kezdve nincs
olyan óriási költsége minden egyes
fellövésnek. És az, hogy ki mit álmodik
erre rá, ez megint olyan, amibe szabadon
szárnyalhat a fantázia. Ettől tudnak
ezeknek a célknak az értékeltsé nagyon
magasak lenni. Ami kézzel fogható, az
az, hogy ugye a amerikai államtól, a
NASA-tól ő elég jelentős megrendeléseket
kap évente, de ez pár milliárd. Tehát,
hogy a és ott is a teljes piac, ott
megálmodták, nem tudom 3-350 milliárdra,
nem tudom a pontos számot már, de nagyon
nagyra ahhoz képest, hogy most van pár
milliárdos bevétele a NAS oldaláról.
óránkénti óránkénti space rakéta
fellövés az ami ami ami úgy nagyjából
>> m gondolom hogy ez a ez az állom része.
Tehát hogy itt itt kezdődik az ugye
lehet hogy a mask fejébe ilyen a jövő
amúgy. Tehát hogy a Musknak azért elég
sok biznisére azt mondtad volna hogy ez
egy őrületes baromság. 10 éve 15 éve
most meg már azért egész sokat. Tehát a
SpaceX-re is azt mondtad volna 10 évre
nem tudom fel 15 éve nem tudom mikor
kezdte el. Lehet volt ez már
>> nem mondtam volna. Miért mondtam volna?
A Teslára se mondtam azt, hogy
>> de mondtad volna SpaceX például nem
ismerem ennek a a hátterét, de nekem
valami olyas értelmezésem volt, hogy
eddig úgy működ vagy korábban úgy
működtek a rakétafellövések, hogy amit
fellőttél, az onnantól kezdve halott és
akkor ő ugye meg tudta csinálni azt,
hogy ez ne legyen így. Ami előtt
megcsinálta volna, lehet, hogy azt
mondtad volna, hogy na ne vicceljünk
már, tehát hogy ezt ha nem tudták
Rázánál megoldani 40 évig, akkor pont te
fogod. Tehát hogy pont ugyanezzel a
mentalitás állami másik magánap. Ez
teljesen egyén ez szerintem benne van
ebben a sztoriban, de hogy csak
visszakanyarodjunk az államrészhöz, ugye
a a az AI az jelenleg egy, az XCI ez
jelenleg a leginkább pénzégető része
ennek a történetnek, tehát hogy mondjuk
a Starlink meg a befektetők
finanszírozzák, de ez igaz egy Open
AI-ra meg egy Antropicra is, tehát hogy
senki nem tartott, hogy egyébként jómar
sokkal profitabilis AI business
csináljon.
>> Csak ez a legszarabb AI is mellesleg.
Tehát hogy
>> itt van a legnagyobb ígéret. Tehát
amikor azt mondja mondjuk el prospektust
és akor valami mondanák itt a szemen
hogy 26000 milliárdos
teljes elérhető piac ez a total
addressable marketnek hívott fogalam
tehát amilyen bevételre itt majd a
jövőbe lőhetsz és akkor ugye itt kell
odaakni hogy amúgy 32 igen csak hogy
azért mondom hogy 32000 milliárd az
amerikai GDP tehát hogyha hogy [nevetés]
ez úgy úgy az hogy a GDP a mostani GDP
közelében legyen majd a teljes bevételed
az nem tudom onnan jön össze nem is
részletezték hál istennek ezt valos
elemzővel tetették össze
kéget
Jézusom de igen és hogy Jézusom aem
várjál erre mondok valamit egy számolt a
valaki kiszámolta hogy mondjuk ez a
globális felső 8% 10% 1 milliárd ember
az aki akinek mondjuk erre ilyesmire
költeni fog és nekik egy olyan minden
évben egy egy ilyen jobb autóárát el
kell költeni várj most mire gondolsz az
űrutazásra
>> az űrutazásra én most a total market
alatt az xi-t gondoltam ugye az xin-nak
a business modellje az meg arról szól
hogy ugye ő a
>> vállatokat célozza meg a legnagyobb
részben, tehát hogy a a vállalatnál a AI
agentök majd hogy váltanak ki
munkahelyeket, csak ugye itt esik szét
szerintem picit a sztori, de nem azt
mondja egyébként a Goldman szaks
szerőse, hogy a az XCI fogja ezt a
óriási piacot penetrálni, hanem erre
ebből valamilyen marketserje, valamilyen
marzsal lesz. De ugye azért furcsa ez,
mert azért makro szinten ezeknek a
számoknak azért valami koherenciát kéne
mutatnia, mert azt nem tudom pontosan,
hogyha az összes vállat a világon a
>> fedn kamatot kell emelnie ez a kulcs, de
hogy tehát, hogy minden minden cég az
összes emberi erőfeles költségét
hirtelen é cégnek fizeti ki, akkor
tényleg mit csinálunk meg hogy
fogyasztunk, mert nem tudod azért
mondom, hogy itt a makrokép nekem kicsit
szétesik, de szerintem itt azért az
volt, hogy ezzel nem bajlótak, mert mert
ez nem volt annyira fontos a történetbe.
Nagyot kellett mondani. szem maga az Xi
az kellett ahhoz, hogy a Space X-et
ilyen értékeltségen kihozd. Meg ami még
talán hozzátartozik, azért az, hogy a
ebb AI versenybe jelenleg nem ők tűnnek
a nyertesnek. Tehát még, hogyha
egyébként nagy is a piac, akkor se
hiszem, hogy a nagy Markcser az náluk
fog landolni. De ugye és itt jobb az,
hogy a ezeket a ilyen ilyen
konglomerátumokat, ezeket általában
büntetni szokták a piacon, de ha ott van
mögötte a mask, akkor szerintem valami
olyan varázslat látnak ebbe, hogy majd
egyszer belemergeik a Teslát is. És
akkor gyakorlatilag a amibe már egyszer
belerakták, azt hiszem, a Solar City is,
ilyen napelemes, nem tudom milyen
biznisét, de hogy akkor gyakorlatilag a
mask lesz a a tetején egy önvezető,
űrutazó AI világnak, ahol még a Data
Center is az ő kezében van. Szóval, hogy
így nagyjából így a
>> ez nagyon szép,
>> a Travel meg a gazdaság meg a minden, az
az AI-nál, vagy a Musknál Landol és a
mellette lévő befek. Tudod mi az
érdekesebb, hogy tehát a Tesla, ahol még
valahol szállított is az Elon Musk, az
is hasonló esett abban, hogy a kínaiak
egyszer csak puff leversenyezték
szegény. Tehát hogy miért? Tehát a ilyen
eldobható rakétákat is a kínai hopp ja ó
[ __ ] meg. Hát kínai rak ez nagyon
fontos egyébként, hugye én ezzés
szerettem ezt a fogalmat a Big Market
Dillusiont, ami a arról szól, hogy ugye
leül sok döntéshozó,
CEO, bortak, bárki a cégeknél és
megnézi, hogy hű, mekkora ez a elérhető
teljes piac. De azt nem veszik
figyelembe, hogy 28 másik cégnél ott
ülnek, és mindazt a piacot nézi, és mind
azért fog versenyezni, és lehet, hogy
akkor a a végén a terméked az egy
community lesz, ami lehet. Akkor itt
jön, hogy nem kell érni a hanem kell
hitetni a parasztokkal, hogy ő majd
egyszer elérje ezt hog ő részvény
árfolyam huszár és nem egy nem egy izé
valós, tehát nem nem annyira nem
szerintem Elon Mask nem egy részf
huszára, hanem a Elon Musk az egy
technológiai álmodozó, aki elég jó az
executionbe is egyébként. És nyilván
ahhoz, hogy ehhez finanszírozást
találjon, ahhoz azért kell a ez a
showman meg marketing oldal is. De most
neki nem az a célja, hogy szerintem,
hogy bárkit is átverje, hanem például
amikor megveszi a kurzort, ami a AI
bizniséhez segíti majd a a vállalati
penetrációt, és azt saját részvénnyel
fizeti ki, na akkor már fontos lesz,
hogy azért az a saját részvény az magas
legyek. Itt jön be a az, hogy hogy tehát
ez az egy értelme van, mert igazából egy
cégnek [ __ ] mindegy, hogy mennyibe
kerül az a a részvénye, kivéve, ha le
akar adni, mert ugye ilomaskék még
folyamatosan el fognak adni, meg kivéve,
hogyha azzal finanszíroz, hogy például a
SpaceX saját rész hülye az a másik cég,
a SpaceX saját részvénnyel fizetett a
nem miért fizetett? Hát a egy ilyen
AI fejlesztő kódoló platformért, nem
tudom pontosan működésé, szerintem
valahogy úgy illeszti bele ezt az ő
működésébe, hogy így sokkal könnyebben
eljut a vállalatokhoz, akik már mondjuk
ezt egyébként használják meg, akiknek ez
jó és és így jobban nem tudom növeli az
elérhető piacát. Nem tudom pontosan, mi
a sztori mögött. Lényeg az, hogy azért
elég sokat született azért 60 milliárd
dollárt és most nem tudom pontosan
nézett ki a deal, de gondolom ennek
jelentős része az saját részény volt, de
ugye ezt csinálta korábban is egyébként.
Tehát például a a Starlinghez is úgy
vett frekvenciát, hogy még a private
világába
adott részesedést a cégnek, akinek
eladta. Tehát, hogy még a
>> csak akkor még nem volt egy ilyen kamu
árfolyamal,
>> nem, akkor sokkal csonyabb
értékeltysségen forgott. Tehát, hogy
akkor mondhatta azt az a cég, hogy ő
hisz a Space X-be, és egyébként jól van
azzal, hogy ő Space tulajdon részben van
kifizetve. egy a hülye gyerekekkel
fölvert kamurészvény árfolyamoddal
fizetsz, vagy egy olyan private equity
területen mozogsz, ahol tényleg ott
szakértők fogják azt mondani, ez a cégen
>> persze azért gondolom itt jön be az,
hogy tényleg mondjuk leviszed nem tudom
500000 dollárról 2000 dollárra és azért
viszed le azt a limitet, mert azt
feltételezted, hogy egyébként az 500000
dolláros számlával rendelkező ügyfél
némileg szofisztikáltabb.
>> Nem, nem azér [nevetés] hanem azért,
mert hogy régen azt feltett, hogy ő a
valamennyire szakmaib ügyfél, ő azért
így érti, mit csinál, vagy nem tudom,
valami ilyesmi lehet szerintem a logika
mögötte. Akkor akkor azt leviszed, akkor
valószínűleg olyan céllal viszed le,
hogy talán kevésbé szofisztikált, de
lehet, hogy a az ő fejükben az van, hogy
ők jót akarnak tenni a világgal, és azt
szeretnék, hogy az alsó boszták is
részesedjenek a a Spacexnak a jövőjével.
>> Úgyhogy mondom mindig tudok hozzá egy
szép narati is gyere.
>> Tudod mi a egy jele annak, hogy mánia
van, hogy hogy hát egyrészt ez, hogy
hogy egyrészt az új selling point az,
hogy figyeljetek, ez a cég ez valahogy
köthető az AI-hoz és még csak 3 milliárd
dollár a piaci kapit. Tehát tök mindegy
mi, de ha még alacsonyabb piaci
kapitalizálsz, akkor mindjárt
100-szoroz, hiszen most már minden izé
AI-t kapcsolt cég 300 milliárdos
nagyságrendű. És ez ez volt ez volt
nagyon sokszor például egyszer
beszélgettem egy barátommal, és mondta,
hogy hogy lehettem ilyen hülye, hogy nem
vettem meg és nem emlékszem már, mi volt
az a kis magyar kiskapitalizációjú
részvény. Mondjuk olyan 10 éve lehetett
ez, mert ez volt az utolsó, aminek két
számjegyű volt az ára. Tehát ez volt az
érve, hogy ennek még 100 Ft volt és
akkor voltak az időszeg, amikor tényleg
az összes fölrobbant. Egyrészt ugye a
neres cégek van, mit tudom én, ezek a mi
for nem is a Forage G előtt nem tudom
már mi volt. Szóval, hogy ezek mind
fölrobbantak és és tényleg és itt most
ugyanez van, hogy azt mondja nézd ez még
egy kicsi cég és itt egy másik őrült
fordulat a tölzsdén. Ez a portfólió
írja, 39%-os emelkedéssel reagálták a
befektődőt arra, hogy az egykor
fenntartható cipei cipőiről ismert Allds
elkezdett chipgyártással foglalkozni,
vagy mi? Mesterséges intelligenciával
foglalkozni. Tehát hogy hogy
Viktor erre a izét hozta, hogy hát a a
Fotex kitalálta 2000-ben, hogy beszáll
az internetbe éscom.com
cég lesz. Akkor igén az, hogy ennek a
cégnek nagyvezója nem volt, mert eléggé
döglődött a bizniszet, tehát hogy a csőd
szén táncolsz és még a meglévő
eszközödet eladhatod és hozzárakod, hogy
te innentől elmész a nem tudom Neocloud
világba és amire óriási igény van és te
mi az asszem valakit igazoltak is egész
jó nevet egyébként a bizniszükhöz és
akkor majd azzal végrehajtod akkor ilyen
nagy veszaniód nincsen tehát nem az van
hogy egy jól működő bizniszt fordítasz
át hanem hanem így még még megpróbálod
tehát hogy a maradék eszközöid fentartő
nem ment majd izé lehet hogyha ekkora
igény van ne cloudra és ő összeszed egy
jó csapatot és itt van valami ami aki is
vá
de én én se látom azt
>> garantált csőd csőd csőd lesz ebből na
figyel és itt van egy egy érdekes
megjegyzés tehát hogy a a docom a dot
tehát 2000-ben a nazak buborék a
internetes buborék során is sem az
történt hogy hogy a maguk az IP-ok mert
ugye most most az van hogy jön egy csomó
IP elkezdőtt a SpaceXel ami ami kiszív
egy csomó pénzt a piacról és jön az
összes többi nagy AI azért is kellett
egy kicsit sietnie Ilomasnak ezzel a
SpaceX-el mert úgy volt hogy ő csak
akkor rakja a Space részett az tőzsdére,
hogyha már a Marsot kolonizálta. Szóval
ez kicsit előrehozta ezt a izét, ezt a
IP-ot. És azért, mert be kellett jönni a
többi nagy AI cég elé, mert jön a a
Entropic meg a a chat GPC, nem tudom
milyen izék jönnek IP-ok most az év
során. Na és azt mondta, és itt van egy
ilyen, nem tudom ezt honnan olvasom,
hogy a.com buborék során is nem maguk az
IP-ók jelentették a piaci tetőt, hanem
az igazán redfag a részvényekre az volt,
ahogy a lokupból elkezdtek kijönni a
cégek. Tehát itt is a Elon Muskek, a
SpaceX az most eladta 4%-át, 4-es%-át a
a cégnek, de akár decemberig akár az
összeset is eladhatják, tehát akár a a
100%-at nyilván nem fogják, de egy olyan
lokup periódusuk van, amiben akár a
tehát az azt jelenti, hogy folyamatosan
mennyit adhatnak még el a tulajdonosok,
a jelenlegi tulajdonosok a piacnak és
akár az egészet is. Ez egyébként fontos
indikátor lesz, mert egyébként talán
most nem is tudom, de szerintem most nem
is adtak el semmit, hanem ez új
tőkebevonás volt az a az a 75 milliárd,
amit adtak szerint szerintem nem adtak
el semmit, hanem az az feltőkítés volt
kvázi, tehát az új forrás volt azt
hiszem. De nincs nagy jelentőségem, mert
pici a sze, de igen, az történik, hogy
utána megnyílik az időablaknál azoknak a
befektetőknek, akik már nagyon
sokszoroztak ezen, mert ugye még a a
private körökben voltak ott. És az
viszont szerintem igazából egy jó
indikátor. Tehát valójában az mutatja
azt, hogy azok, akik az elejétől ott
vannak, akik egyébként korbfektetői
voltak ennek a biznisznek, azok a nem
tudom 2000-2500 milliárdos
értékeltségnél azt mondják-e, el, hogy
szerintük ez ennyit nem ér köszönik, és
eladják, vagy ha ott maradnak, az is egy
információ lesz azért. Tehát hogy a az
is érdekes lesz, hogyha egyébként ők azt
mondják, hogy kinyílt a lupiódus,
egyébként magasan van az ár,
>> baromi nagy a likviditás, mert elvil
nagy a likviditás, hogyha a Mac 7-t
megszégyenítő forgalom van benne, és
mégse ad el, az is azért egy jelzés
lesz. Tehát azért mondom, hogy ezt ezt
szerintem tényleg érdemes figyelni, meg
ez tényleg egy fontosabb viszont
>> 100% capital race volt. Tehát tőkét
emeltek, nem adtak el semmit a
tulajdonosok és
>> na igen, ez volt egy izé
figyelj nézem. Dax. A Dax most már a Dax
épphogy nagyobb. A Dax az a német
legnagyobb 30 cég indexe. Alig nagyobb,
mint a SpaceX.
A megnézzük. Igen, ez a izé, ez is egy
nagyon érdekes. Hát igazából ennyi. Én
Én nem akarok már többet mondani. Meg
itt van egy mondat. Burry Burry Michael
Burry az elmúlt három recesszióból 38-at
jósolt. Meg ugye van egy ilyen
klasszikus mondás, hogy a közgazdászok
az elmúlt három recesszióból hatot
jósoltak meg. Na Burryt
>> még egy picit megérdem a Burryt, mer
nagyon kedvelem egyébként, hogy ő nem ő
ugye azzal lett híres, hogy a Big Short
könyvben meg ugye utána a filmbe is
megjelenítették és ugye ott egy nagyci
esést előrejelzett, de hogy ő egyébként
csapnivaló makro előrejelző, de rohadt
jó stockpcker. Tehát hogyha a bőrét
figyeled, akkor azt nézd. Az hiszem én
mostanában követtem a stock pickjeit, és
egy jó részével nem értek egyet, de ez
más kérdés, de nagyon sokszor régen én
nézegettem és vettem az ő stopikét, mert
amikor utána a cégnek, akkor kimondottan
tetszettek. Tehát szerintem ő
>> de eldugott mondj egyet, emlékszel
valamelyik?
>> Például ő ő ugye orvosként végzett,
azért az amerikai egészségügyet azt
jobban ismeri véltően, mint én. Ezért
sokszor követtem a az egészségügyi
pikkit. Tehát mondjuk milyen
magánkórházszolgálásztót vett például
most is van egészségbiztosítóból ő hogy
látta a piazot. Ott is azt jztem né,
hogy én nem értettem egyet az ő
világával, de amikor volt ki volt
fejtve, hogy van substés akkor szerintem
vannak jó gondolatai, de hogy valójában
a makroelőjerezései azok tényleg nem
jók, és hogy az a furcsa, hogy így ezzel
kötötték azt, amikor ő egyébként világ
életében egy stopicker volt, és még 2008
előtt egyébként abból csinált karriert,
hogy borzasztó nagy alfát csinált
stopppickingből, és azért akarták
elvenni tőle a pénzt az eredeti
befektetői, mert azt mondták, hogy
megbolondult, hogy elkezdi ilyen
makrofogadásokat csinálni, ahelyett,
hogy stockpckelne.
volt azt mond tehát hogy nem volt
igazuk, mert ugye jól bejött az az egy
betje, de mint kiderült később, tényleg
elég szar a makro betegbe. Tehát
valójában olyan szempontból még azok
voltak, hogy nem itt kéne a pénzt
keresni a a Burrynek, tehát hogy az is
érdekes szerintem az ő evolúciójában.
Úgyhogy szerintem őt érdemes követni, de
nem a nem a makro előrejelzéséhez izgi.
Nem is jól átámasztottak sokszor. Tehát
hogyha elolvasod, akkor nem nagyon
érzed, hogy most mitől lett annyira ber,
de azért erre is nagyon ber.
>> Na akkor Burryvel búcsúzunk. Köszönjük
szépen a figyelmet. Nem tudjuk mi lesz
ennek a izé evolúciója. egyébként ez az
utolsó adásunk ebben a stúdióban, mert
most költözünk, meg fölújítjuk, és akkor
a stúdió is fel felúj lesz újítva, és
más helyre kerül, úgyhogy mindenki úgy
nézze ezt az adást. Na szervusztok.
>> Sziasztok.
>> [zene]
>> P
Ask follow-up questions or revisit key timestamps.
Loading summary...
Videos recently processed by our community