HomeVideos

A jó forintom SpaceX-szel elmulatom

Now Playing

A jó forintom SpaceX-szel elmulatom

Transcript

1678 segments

0:01

[zene]

0:06

Na, üdvözlünk mindenkit.

0:08

>> Sziasztok!

0:09

>> Dáviddal vagyunk ott Balázs nélkül. Ő

0:12

már teljesen lehúzta magát a CEO VC-n.

0:14

Dolgozói elégedettség felmérésekkel

0:16

foglalkozik, mintha nem lenne holnap.

0:20

Aztán másrészt na mer ez egy kicsit most

0:22

másféle adás lesz ilyen meg nem is tudom

0:24

mibe egy kicsit szakmaib két kicsit

0:27

szakmaib. Igen,

0:27

>> definitíven rövidebb. Megpróbáljuk fél

0:29

órában befejezni, ha nem sikerül, ketté

0:32

vágjuk. Nem, megpróbál megpróbálok nem

0:34

tanítani senkit. Leveszem a kezem az

0:36

emberiségről, a lovak közé hajítom a

0:39

legyetek hülyék nélkülön. De mindenki

0:41

otthon a négy fal köz, ne kommentbe

0:43

legyen hülye, mert ott továbbra is

0:44

pellengérre lesz állítva. Dávid, neked

0:47

mi a célod az új szerepedben?

0:49

>> Annyit sztek, hogy a szegény Balázs itt

0:51

lehúztuk a WC, amik közben élete a

0:52

legstresszesebb napját éri meg egyébként

0:54

ma, vagy élet a második legstresszesebb

0:56

napját éri meg ma, úgyhogy

0:57

>> de az más. Az magánélet most azt hagyjuk

1:00

majd azt ő elmeséli, hogyha szeretné

1:01

finomfinom lennék vele ilyen szem

1:03

>> a magánéletet most hagyjuk. Na mi van

1:06

akkor? Neked nincs célod, új szereped?

1:08

Nem izgulsz, semmi.

1:10

>> Az új új szerep alatt azt értjük, hogy

1:12

itt ülök, vagy a új szerepnál

1:16

már ununk. De hogy így a podcastben

1:18

eddig egyszer volt, hogy szakmázzunk, én

1:20

szívesen szakmázok és akkor nagyjából

1:22

ennyi a kerete a történetnek és akkor

1:24

ezt most kamerák meg mikrofon előtt

1:26

csináljuk.

1:27

>> Jó. És és akkor ezt el kell mondani.

1:29

Tehát Dávid nem unatkozik, csak ilyen az

1:31

orgánuma. Tehát senki ne csúfolódjon

1:32

vele kommentben. Ezt lehet, hogy be kéne

1:35

tennünk a diszclaimerünkbe, hogy itt

1:36

nincs befektetési tanárás, és Dávid nem

1:38

unatkozik, bár olyan a hangja.

1:40

>> Köszönöm. Ez ez amúgy fontos, mert a

1:42

megérintett az a komment, ami szerint

1:44

unatkoztam, és a feleségem finoman

1:47

megjegyezte, hogy ő megnézte azt a

1:49

adást, és szerinte sokat segítene, hogy

1:51

átjöjjön, hogy nem unatkozom, hanem a

1:53

plafontba ámulnám közben. Úgyhogy

1:55

mondta, hogy ő is azt érezte, hogy azt

1:57

kell mondani, hogy a komment az az amúgy

1:58

jogos volt. Én nem unatkoztam, de a

1:59

megfigyelés az valóban arra engedett

2:01

következtetni, hogy

2:03

>> de nem ez a izéddel is, a de a hangoddal

2:05

is, tehát ilyen furcs.

2:06

>> Ja, azt azt kisizálták nekem csak az nem

2:08

>> azt nem tudom. Nem, de a hangodon az jön

2:09

le, tehát hogy a hangod az olyan, hogy

2:11

így na mindegy.

2:12

>> Ja, az az a Balázs flegmának titulált

2:14

egyébként mond szerintem nem flegma,

2:15

csak hogy szerintök az jön le a

2:17

hangomon, mintha flegma lennék.

2:18

>> Hát ha valaki flegma az általában tehát

2:20

az a unalom az jót tesz a flegmaságnak.

2:22

Na figyelj, akkor térjünk már rá. Arról

2:24

volt szó, hogy itt a szakmábról

2:26

beszélünk, erről a hangodról beszélünk.

2:28

Ketté bontjuk. Tehát most ilyen pia

2:29

megpróbáljuk nem is azt se tudjuk, hogy

2:31

hetente fogjuk csinálni, két hetente,

2:33

azt se tudjuk, hogy nyáron csináljuk

2:34

vagy nem csináljuk. Semmit nem tudunk

2:35

még. Azt tudjuk, hogy most mit

2:36

csinálunk. Most három dolog van. amiről

2:38

amiről szeretnénk beszélni. És akkor

2:40

csoportosítottam. Az első az a Real

2:42

World, a való világ, ez a Hormuziszoros

2:44

és az az, hogy hat a forintra, például a

2:46

forintra meg mi hat a forintra. A másik

2:49

meg a Meseország hülye gyerekeknek a

2:51

SpaceX. Na és kezdjük akkor a való

2:53

világgal.

2:55

Ugye [horkantás] most van péntek, most

2:56

írták alá, vagy most írják alá a hormózi

2:59

szoros békét. Hát ez a Trump ezen

3:01

beszarok. Tehát komolyan. Tehát na jó,

3:03

ezt ezt elős le is rakom. Hát mi

3:05

megállították a izé a

3:06

béketárgyadárostokat az irániak, mert

3:09

mert Trump azzal dicsegszik, hogy az

3:10

irániak mi feltétlen nélkül letették a

3:13

fegyvert, vagy valami ilyesmi ilyen

3:14

ilyesmi ilyesmit mondott be hülye gyerek

3:16

Trump. És akkor ettől egy kicsit kicsit

3:18

kicsit egy kicsit vissza viss

3:20

visszavettek az irániak a békekedvükből.

3:24

Na de tehát, hogy na itt tartunk, hogy

3:26

van egy ilyen amerikai Irán deal, ami

3:28

nyilvánvalóan, vagyis hát nagyon

3:30

akármilyen elemzőházat olvasunk, arról

3:31

szól, hogy jön a mitters, és addig

3:33

valamit most már le kéne tenni az

3:34

asztalra a amerikai oldalról, és

3:37

gyakorlatilag amerikai fegyverletétel

3:40

volt, tehát hogyha valamihez

3:41

hasonlíthatjük, tehát az a mé nekem

3:42

sokkal jobban leírja a valóságot, ahol

3:44

azt írja, ami azt írja, hogy

3:47

hát Grönland meggondolta magát, és

3:49

inkább mégis szeretné, hogy Amerika

3:50

támadja meg Grönlandot, mert egyszerűen

3:52

úgy úgy Úgy tűnik, Irán olyan jól járt

3:54

ezzel a támadással, hogy hogy akkor ők

3:57

is szeretnék ezt kipróbálni. Szóval úgy

4:00

tűnik, hogy hogy most ugye megá abban

4:03

meg tudtak állapodni, hogy elinduljanak

4:05

végre a hajók, és azok valószínűleg 100%

4:08

kapacitásra el tudtudnak. Nyilván ami

4:09

már le van rombolva, az nem az az egy

4:11

darabig még nem fog elindulni, de azt

4:13

olvastam, hogy a a micsoda hát az a a

4:17

gáz gázzállítás az két hónap alatt fog

4:18

helyreállni, mert ott ott is gondolom

4:20

infrastrukturális damage volt. Szóval,

4:24

hogy ami lehet, az elindul hamarosan, és

4:26

ezt megpróbálják fönntartani, legalább

4:27

két hónapig és két hónap alatt ezt

4:29

tovább pörgetni. De hát az uránról meg

4:32

az iráni atomfegyverről arról semmi

4:34

definitív nem keletkezett. És így így

4:36

azért maga a a probléma gyökere az nem

4:40

oldódott meg.

4:42

Úgyhogy de most mégis akkor ott vagyunk,

4:44

hogy a olaj elindulhat, a gáz idővel

4:46

elindulhat, Trump továbbra is egy vicc.

4:49

Na és hát ez például a forintot is

4:51

erősíti. De most mi mi van a világgal?

4:55

Ez nem sok a zajt, tehát ez szerintem

4:56

tipikusan az a téma, amit így nagyon

4:58

közelről követni veszélyes. Ez szerintem

5:00

így kiderült az elmúlt mondjuk másfél

5:02

hónapban, merthogy [horkantás] valahol

5:03

összegyűjtötték, hogy hány hány deal

5:05

volt már Trump szerint egyébként ebbe a

5:08

témába, és ez azért egy az két számjegy

5:10

volt. Úgyhogy valójában nyilván az, hogy

5:12

ez most valós vagy sem, azt nem tudni,

5:14

de hogy azért az látszik, hogy az akarat

5:16

az ott van, az irány az ott van.

5:18

Szerintem most már világosan látszik,

5:19

hogy ez nagyon embereken múllott ez a

5:22

döntés. Nem volt semmi patika mérlegen

5:24

kimérve, túltervezve, meg lett győzve

5:26

Trump arról, hogy van értelme ennek a

5:29

ennek a háború elindításának, és utána

5:31

rájött, hogy ebből nehezen tud

5:32

kievickélni, és így szerintem kávé

5:34

könyörgött már lassan az X-en, hogy

5:37

segítsenek neki az iránniak, hogy ebből

5:39

valahogy ki Kecmeregjen. És akkor

5:41

igazából ez az egész, ez most valami

5:43

olymi, hogy hogy akkor kinyitjuk a

5:44

szorost, oldjuk meg ezt a problémát, és

5:46

valahogy 60 nap alatt jussunk már el

5:48

oda, hogy ebből egy tényleg egy valós

5:50

békét alá tudunk írni, mert van ennek

5:52

most valami egy új kerete, hogy ez csak

5:54

valami memorandum, és akkor majd utána

5:56

lesz belőle,

5:57

>> de az igaz, hogy a hajók elindultak.

5:58

Tehát most a hajók elindultak. Ez a ezt

6:00

ezt most ezt most lát,

6:01

>> de valószínűleg egyébként az is igaz,

6:02

hogy a hajóból is többen, tehát mint

6:04

amit gondoltunk, mert hogy akkor

6:05

valószínűleg nem itt lett volna az

6:06

olajár. Szóval szerintem azért működött,

6:08

ami tehát kapitalizmus működött. Tehát

6:10

voltak erős incentiveík arra, hogy onnan

6:12

kijöjjön az olaj, és akkor ezt szerintem

6:14

valahogy azért részben megoldották, és

6:17

emiatt nem volt akkora akkora hiány a a

6:20

piacon. Nekem ez így az összképen, de

6:21

nyilván azt azért nehéz számokkal

6:23

átámasztani, de pont attól, mert hogy ez

6:25

borzasztó nagy zaj így szerintem nem is

6:27

a rövid távja, hanem a hanem a hosszú

6:29

távja izgalmas a a hornucznak meg ennek

6:32

a békének, merthogy nekem úgy ha

6:34

végigmegyek az elmúlt két hónapon, akkor

6:36

a legfontosabb hír az az Egyesült Arab

6:38

Emirátus OPECől való kilépésel. Tehát

6:40

hogyha az permanens meg hosszútávú,

6:42

akkor végül is egy nem is tudom hanyadik

6:44

legnagyobb szereplője az OPECnek az úgy

6:46

döntött, hogy egy kartel helyett ő a

6:48

szabadpiacon versenyezni akar is.

6:50

>> Am oka van, hogy ugye a Carter mire

6:53

volt, hogy alacsonyan tartsa a

6:55

kitermelési kvótát és magasan a magasan

6:57

az olajárat, amennyire lehet. Tehát

6:58

ezzel játszottak, ezért volt opek és

7:01

ebből lépett ki. magyarul többet akar

7:03

termelni, mint amit a

7:05

>> van fölös kapacitás és ezt ki akarja

7:06

használni, mert szerintem elege lett az

7:08

elmúlt időszakban abból, hogy még a a

7:11

nem is tud teljes kapacitáson termelni

7:14

és hogy ilyen problémáknak van kitéve,

7:15

ami ott volt. Ráadásul ezeknek az

7:17

országoknak azért eléggé ezek autokrata

7:18

országoknakik azért a borzton függnek a

7:20

olajbevételüktől, meg hogy egyébként a

7:22

jóléti kiadásaikat tudják-e

7:23

finanszírozni. Szóval szerintem ez így

7:25

hosszú ideig tart, akkor egy-egy ilyen

7:27

rezimnek adott esetben a a

7:29

kredibilitásra is tud sérülni. Nem

7:31

ismerem méhatóan a belpolitikáját ennek

7:34

a térségnek, de azt gondolom, hogy azért

7:35

az instabilitáshoz vezet, hogyha nincs

7:37

elég olajbevétel. Úgyhogy szerintem ezt

7:39

akarják most maximalizálni. És hogy ez

7:40

egy más piac, tehát hogy ha egy ilyen

7:42

Carel által karban tartott olajpiacból

7:45

átmegyünk egy sokkal inkább versenyzőbe,

7:47

ahol mindenki teljes kapacitáson termel,

7:49

ráadásul kicsit meg is ijedt a Hornusól,

7:52

tehát talán szívesebben ruház be. plusz

7:54

Venezuela ugye tehát az is az elmúlt

7:56

hónapok eseménye volt.

7:57

>> Igen. Azt nem tudni, hogy ott tényleg mi

7:58

a de az ott is az van, hogy azért ezek

7:59

nem olyan hosszú ciklusok, tehát ilyen

8:01

két két- három év alatt elég jól

8:03

felpörgethető egy kitermelés, ami azért

8:05

nem végtelenül hosszú, és egy ponton túl

8:07

elkezdi majd anticipálni az olajpiac is,

8:10

tehát hogy beépíteni majd a ezeket a

8:12

faktorokat. Szóal szerintem most így

8:13

nagyon megyazott a a Hornus egy egy

8:15

hosszabb távon alacsonyabb olajár

8:17

környezetnek, és talán itt jobban egy

8:20

irányba mutatnak a a faktorok, merthogy

8:23

a rövid táv tényleg rettenetesen zajos,

8:25

viszontosan kitett egy-egy szereplő

8:27

döntéseinek, de azért a a két-három év

8:30

vagy az azon túli időszak az ilyen

8:32

szempontból szerintem nagyobb

8:33

valószínűséggel becsületni. aminek ez

8:35

jóthet ugye az általában Európa, hiszen

8:37

az nagyon energiaimport kitett még

8:40

[horkantás] Magyarország is. És mindjárt

8:41

megyünk Magyarországra, de úgy egy

8:43

kicsit tehát Európáról, hogy hogy azt

8:46

gondolnám, hogy most már akkor az

8:47

európai részvények meglódulhatnak, de

8:49

továbbra is az részvények lódulnak meg.

8:51

Tehát nem nem látom ezt a izét nagy

8:54

lelkesedést az európai részvények iránt.

8:56

Én már vettem a tök olcsó Volkswagenből

8:58

meg BMW-ből, aztán aznap még másnap még

9:00

estek 10%-ot, mert nem érne épp épp

9:03

ilyen egy óriási warning volt, hogy hát

9:05

hát ők benézték két hónapja benézték a

9:08

mind a marginokat, mind a profitot,

9:11

mindent benéztek és hát drasztikusan

9:13

visszavágta a BMW éppen a a profitját.

9:15

Ugye nagyrészt a kínaiak

9:18

kínaiak nyakába súzva, az nagyon vicces.

9:20

Tehát ma valamelyik valamelyik német

9:23

autógyártó szövetség, nem tudom minek a

9:25

tagja mondta, hogy hát hát egy

9:26

Németországban is ilyen elektromos autó

9:28

incentíva dolog, abból még egy szent se

9:31

ment német autógyártóhoz, [nevetés]

9:34

azt mind kínaiak vitték haza. Na,

9:36

úgyhogy ez van Németországban. Én

9:38

mondjuk azér azt mondok szerintem,

9:39

hogyha BMW-t veszel, akkor nem biztos,

9:41

hogy azt veszed, amit akarsz, hogyha te

9:43

a alacsonyabb energiárkörnyezet miatt

9:46

európai iparfelpörgésre fogadsz, tehát

9:48

lehet, hogy annak azért vannak jobban

9:49

kitettebb területek, mert hogy azért az

9:51

igaz, igen, tehát hogy jó tud lenni a

9:53

vagy jó lehet nyilván az európai parnak

9:55

az, hogyha alacsonyabb a energiár, és

9:58

hogy így indultunk neki az évnek, tehát

9:59

ott azért alacsony olajár volt, meg

10:00

egyébként beértek a a

10:02

gázinfrastruktúrában való befektetések

10:04

az, hogy jobban összekapcsolt lett a

10:06

világ az LNG terminálokon keresztül.

10:08

Csak ezt teljesen szétverte a Hornusz.

10:10

Lehet, hogy mondjuk fél év múlva ez

10:12

jobban beépül a európai eszközöknél a

10:15

narratívába, tehát jobban ezt fogja

10:17

vezér. Narratíváról szól, tehát hogy

10:19

arra gondolnék itt most.

10:20

>> Igen, igen, igen. És a szor ezt nem nem

10:22

feltetlen előz előlegezik meg most,

10:23

hanem lehet, hogy kell azért idő ahhoz,

10:25

hogy hogy tényleg a piac ráforduljon

10:27

erre, ha igazunk van. Tehát, hogyha

10:29

tényleg igaz az, hogy egyébként egy jó

10:30

alacsonyabb energiárkörnyezetnek

10:32

megyazhat maga a horn, mert nyilván ez

10:34

is azért bizonytalan. Ezt szerintem

10:35

hozzá kell szokni ez is a disklaimer

10:37

részel, hogy én olyan éles állításokat

10:39

nem fogok megfogalmazni, aminek te

10:41

szeretsz. Tehát marad ez a egyrészt

10:42

másrészt gondolkodás. És

10:43

>> hát tessék, itt egy éles állítása, mert

10:45

át is mértük a forintra. Amúgy szerintem

10:46

már soha többé nem lesz 380. [nevetés]

10:49

Hát komolyan. Tehát az euró forint,

10:51

hacsak nem csesznek el valamit nagyon

10:53

durván itt a magyar Péterék, ak vagy

10:56

hogy kell magyar kormány vagy Tisza

10:57

kormány, hogy hogy kell ezt hívni most

10:59

ezt? Eddig eddig olyan egyszerű dolg

11:00

Tiszakormányt tehát reméljük ez nem egy

11:02

one man show, hanem [nevetés] remélem ez

11:04

nem egy magyar kormány se az legy az

11:07

legyel Tiszakormány. Tehát az az jobban

11:10

lefedi, hogy reméltő Magyarország

11:12

kormány, érted? Az magyar korán

11:13

>> értem, értem. a tiszakormánnyal biztos,

11:14

hogy nem tévedsz, akkor legalább azt

11:16

mondod, hogy itt van sok szakember, akit

11:18

összeverbóváltak, és akkor van egy

11:20

miniszterelnökn, de ő hallgat rájuk, és

11:21

>> hát ebbe bízunk, és erre megint milyen

11:23

faszságon izé polemizálunk. Mindjárt

11:25

belemegyünk, hogy milyen faszságon, mert

11:27

ugye na jó, de előbb nézzük. Tehát ugye

11:28

Trump az most egy óriási kudarcot

11:30

vallott Iránban. Nem akkora kudarcot,

11:32

mint Putyin Ukrajnában, de egy óriási.

11:34

És mert közben meg Putyint veri szét

11:37

Ukrajna. Azt [nevetés] Zelenski egy mai

11:39

mondata. Idén 10 millió drónt fogunk

11:42

legyártani. És ugye most van az a nap,

11:43

amikor még tegnap robbantottak föl

11:45

valami Moszkvában valami olajfinamítót,

11:47

amitől aztán mit, Moszkva három

11:49

kerületét lepi el épp a mérgező füst.

11:51

Szóval, hogy hogy

11:53

úgy tűnik, hogy hogy és Trump is át

11:56

átfordul Ukrajnában, vag az orosz-ukrán

11:58

megoldásra, mert hátha tud tud valamit

12:00

tenni. Ezért nem biztos, hogy Nobel

12:02

békedí kap, hogy izé Iránba Iránt

12:05

megtámadta, majd most épp nem lövi. De

12:08

hátha majd az orosz-ukrán konfliktusban.

12:10

És ugye ezek mind olyanok, amik megint

12:14

Európát, de ezen belül for a

12:15

magyarországot is és a forintot is

12:18

erősítik. És ugye a forintban ezt ezt

12:20

már ezt már sokszor elmondtam, de ezt

12:22

most érdemes, mert erről már itt folyton

12:24

vitázunk egymással. Nem nem mi, hanem

12:26

pont Viktor az, aki a másik oldalt

12:28

képviseli, hogy tehát az van ugye minden

12:31

árfolyamra egy csomó minden hat, csomó

12:33

tényező. Most maradjunk a forintnál,

12:34

forintra és mindig hat egy csomó

12:35

tényező. Hat rám épp a hormozioros, az

12:38

orosz-ukrán válság, a az európai

12:41

hangulat, az eurólar is hat rá. Ö és

12:44

volt egy óriási hatás április 12, ami

12:47

nem hogy nem én mondom, hogy óriási, de

12:49

tehát a többi az mondjuk mindegy egy

12:50

egységnyi hatás, akkor az mondjuk egy öt

12:52

vagy 10 egységnyi hatás az április

12:54

12-es. Ezt nem én mondom, hanem a piac

12:56

módja, hiszen azóta mondjuk arra a

12:58

rendszerváltásra, erre mondjuk erősödött

13:00

15%-ot a forint. Még a többire ha

13:02

1-2%-ot mozogna, hogyha hirtelen nagy

13:04

változás lenne, akkor sokat mondok.

13:06

Szóval arra mozgott 15%-ot, és az MMB az

13:09

úgy csinál, mintha ez az a rohadt nagy

13:11

faktor az április 10-nek az nem lett

13:13

volna. Tehát hogyha nem lett volna itt

13:15

választás, hanem valami ciklus közepén

13:17

tengenék lengenénk, akkor pont

13:19

ugyanennyien lenne az alapkamat. És

13:20

melyett meg volt egy április 12 volt

13:23

egy, hogy eltakarítottuk azt a azt a

13:25

Fideszt, amelyik amelyik na tényleg egy

13:27

rákfene volt az országon. És és emiatt

13:31

és ugye ez az amit amitől Magyarország

13:33

jóval megtehetné, hogy jóval alacsonyabb

13:35

alapkamaton töyög, mint eddig tötyögött

13:38

és és nem tehát átnéznek, mintha nem is

13:40

tör mintha egy non event lett volna

13:41

április 12. És miért? És akkor most

13:43

idézem Viktor szavait például azért,

13:45

mert hogy azért van beszarva az MM

13:46

állítólag, hogy ez a magyar kormány,

13:49

Tisza kormány, ez ez azon fog tehát,

13:53

hogy szétcseszi a költségvetést, tehát

13:55

hogy ígérgetett ezt, azt amaz és és meg

13:59

amúgy is megörökölt egy óriási

14:01

költségvetési hiányt, arra még ráíért

14:03

egy csomó mindent, és 10% költségvetési

14:05

hiánnyal fogunk nekiindulni. És akkor ez

14:08

ugye van egy ilyen a az igaz tehát, hogy

14:09

van van most egy óriási pozitív

14:12

pozitív spirál a magyar eszközökkel

14:14

kapcsolatban mindennek mindezek

14:16

következtében. És ez nagyon könnyen

14:18

átfordulhat negatív, mert hogyha óriási

14:20

a költségvetési hiány, és kiderül, hogy

14:22

ez is egy populista kormány, ami csak

14:24

ígérget és osztogat, akkor hirtelen

14:26

kiszeret belőle a külföld, hirtelen

14:28

elkezdenek elkezd gyengülni a forint,

14:30

elkezdenek fölmenni a hozzámok, hirtelen

14:31

megint drága lesz a költségvetés

14:32

finanszírozása, és ez egy negatívtől az

14:35

euróbevezetésre elkezd távolodni, nem

14:37

közeledni. És na és akkor a Viktor

14:40

szerint az MNB ezt figyeli nagyon, mert

14:42

hogyha 10% a költségvetési hiány, akkor

14:44

ők nem vághatnak kamatot, hogy legalább

14:45

a forintgyengülés ne lépjen be ebbe a

14:47

negatív spirába. És akkor és akkor itt

14:49

itt izé, hogy a Tiszakormány mi

14:51

szórakozik ezzel, hogy itt emberek,

14:53

hozzáértő emberek azon izélnek, hogy

14:54

vajon tényleg szétcseszik-e a

14:56

költségvetést, tényleg ugye mi a mi izé

14:58

megoldásunk, hogy várják meg, hogy

15:00

mennyi lesz a bevétel, és aztán azokból

15:02

a különböző tételekből, amikről már

15:04

sokszor volt szó, és aztán

15:06

osztogassanak. De nem, hanem itt most

15:08

ezen izélünk, hogy és az MNB ezért

15:10

csinál úgy, mintogyha nem. De de

15:12

szerintem az a nagy töketlenség. Tehát

15:13

ez egy óriási hiba ez a MMB részéről,

15:16

hogy nem észrevenni ezt a ezt az óriási

15:18

faktort, akármit mondunk a

15:20

költségvetésre. Na mondj valamit erre.

15:23

>> Igen, itt a BVBizes vitánkhoz

15:25

valószínűleg itt Viktor kéne képviselte

15:27

az ellenoldalt, de szerintem beosztod a

15:30

az ő világát, meg az ő gondolatait.

15:31

Szerintem mi abba különbözünk, hogy én

15:33

azért bele belehelyezkedem mindig a

15:35

másik oldalba. Tehát, hogyha ott ülnék

15:38

MMB-nél, akkor hogy gondolkodnék, és ha

15:40

ott ülnél az MMB-nél, akkor hirtelen

15:42

sokkal kockázat orientáltabbá válna a

15:46

gondolkodásod. Tehát azért a jól

15:48

hangzik, és szerintem tényleg nem egy

15:51

rossz gondolat a az, hogy hirtelen

15:53

átárazni a a kamatpályát, azért, mert

15:57

figyelembe veszett, hogy volt egy nagyon

15:59

nagy fundamentális változás a magyar

16:01

eszközökben. De úgy azért ez egy az MB

16:03

egy egy nagy intézmény. döntéseket is

16:05

azért alapvetően biztos, hogy vannak

16:07

benne domináns emberek, de hogy egy

16:09

monetáris tanács hozza meg, és ők nem

16:12

akarnak azért hülyeségeket csinálni,

16:14

szélsőségeket csinálni. És ők

16:16

>> itt most az a hülyeség, hogy nem

16:17

csinálsz valamit.

16:18

>> Értem, értem, értem. Abszolút, csak hogy

16:19

azért ha nem csak az számít, hogy ők

16:21

most milyen gondolkodási keretben

16:23

vannak, hanem hogyan jutottak el oda. És

16:24

azért az elmúlt 2022 nem volt olyan

16:27

régen, mert 2023, amikor amikor

16:30

rekordmagas volt a magyar infláció, és

16:32

hát azóta volt csere is a MMB

16:35

vezetésében, de nem is ez a lényeg

16:37

szerintem, hanem az, hogy beléjük égett

16:39

az, hogy nekik azért szigorúbbnak kell

16:42

lenni, hogy nagyon nagy kockázata van a

16:44

a felszúró forintnak, vagy a felszúró

16:46

inflációnak. És ilyen szempontból ezeket

16:49

a reflexeket embereknek szerintem nehéz

16:51

levetkőzni. Ráadásul nyilván ők azért

16:54

egy technokrata intézmény, aki szeret

16:57

rengeteg számot rakni a döntései mögé,

16:59

kihozzák az inflációs jelentésüket majd,

17:01

és abba lehet, hogy az ő inflációs

17:04

pályájuk is egyébként újragondolódott.

17:05

Ráadásul az fontos, hogy most mi a

17:07

költségvetésre fogjuk az ő

17:10

hát

17:11

szigorú monetáris politikájukat, vagy

17:13

legalábbis szerintem szigorú monetális

17:14

politikájukat, de ugye azért itt volt a

17:16

Hornuz nekik is, tehát ő valójában mi

17:18

azért energiaszempontból egy kitett

17:20

ország vagyunk. Hogyha ennek nagyon más

17:22

kimenete lett volna, az még ott lógott a

17:24

levegőbe eddig is. Tehát, hogy szerintem

17:25

volt mire mutatniuk, vagy volt mire

17:27

mutogatniuk, amikor azt mondták, hogy ők

17:29

kivárnak. De lehet, hogy az

17:31

>> megtehetik megtehetik, hogy jövő héten

17:32

összeülnek. Rendkívli ülés Hormus

17:34

megoldódott 100 bázispont kamatvár.

17:36

>> Tehát jó jövten lesz kamanddöntő ülés és

17:39

lehető azt mondják, hogy egyébként most

17:40

az inflációs pályában nem látnak

17:42

egyébként ők se olyan kocká, amiatt ne

17:44

lenne indokolt, hogy lejjebb hozzák a

17:46

kamatokat. Egyébként az a piac beára

17:47

azot már szerintem 150 bázispont

17:49

kamatvágást a következő egy évre. A

17:51

jegybankok többnyire leszállítják a

17:53

piaci várakozásokat, mert különben a

17:55

deviza fog nagyon torzulni. Tehát hát ez

17:57

az abszolút, tehát nem nem egy év alatt

17:59

kell 150, hát most azonnal kell 150. És

18:01

aztán

18:02

>> szerintem szerintem is nagyobbat kéne

18:03

vágni, meg jobban meg kell nyomni az

18:04

elejét, meg egyébként ahova kifut

18:06

mondjuk ilyen 5% körülre a egy év múlvai

18:09

rövid kamat várakozás, annál is

18:10

egyébként ebbe szerintem lenne tér

18:12

lefele, de azért egy fontos pont van, és

18:14

nem hiszem ott van az ő gondolkodásukban

18:15

is, hogy pont az optimizmus is lehet egy

18:17

gátja annak, hogy ők nagyon agresszívan

18:20

elkezdjenek vágni, mert lehet egy olyan

18:21

szenárió az ő fejükbe, ahol hirtelen

18:23

nagyon megszerették most Magyarországot,

18:25

a magyar eszközöket. nagy rágazdasági

18:27

flow indul ide, megindul egy jelentős

18:29

munkahelyteremtés, újra feszes lesz a

18:31

munkaerőpiac, lesz egy keresletoldali,

18:34

egy bérfűtötte infláció, ami viszont már

18:37

az MMB dolga, tehát kevésbé tud az MNB

18:39

egyébként energiasokkokkal mit kezdeni.

18:41

nem kell lefojtani a ezért nem gondolom

18:43

például mondjuk a EKB kamatemelésre

18:46

feltétlenül adekvát lett volna nemrég,

18:48

de hogy azért az MNB-nek lehet egy olyan

18:50

pálya a fejébe, ahol a keresletfűtötte

18:53

magas infláció miatt magasabban kell egy

18:55

kicsit tartani a kamatokat, ezért nem

18:56

akar és nem akarja rángatni a kamatokat,

18:58

azért nem akar előre szaladni ezzel.

19:00

Ráadásul nem akarja még ő is egy picit

19:01

fűteni ezt a ezt a ezt a fellendülést.

19:05

Úgyhogy ilyen szempontból lehetnek ők

19:07

óvatosabbak és lehet egy ilyen szinár a

19:08

fejükben, mert ugye itt azért

19:09

előfordulhat az, hogy nagy a forint felé

19:12

irányuló flow, az erősen tartja a

19:15

forintot, de cserében meg nagyon jól

19:16

poreg a magyar gazdaság, és egy belső

19:18

keresletfűtött infláció miatt magasan

19:20

marad az infláció, ott azért nekik

19:21

magasan kell tartani a kamatokat, tehát

19:23

azért nem a euró forint az egy

19:25

vezérlőereje a a az ő működésüknek. Az

19:28

elmúlt időszakban egy nagyon fontos

19:29

faktor volt, mert ugye annyira

19:30

széttagolódott a kakamatpiacok, tehát

19:33

annyira sok volt a támogatott hitel,

19:35

hogy ugye a amire ők is panaszkodtak,

19:37

hogy a az irányadóeszközüknek gyenge a

19:39

transzmissziója, de a forintot azt azért

19:42

tudták befolyásolni, mert nyilván a a

19:45

Carry Trader oldalon nem az a fontos,

19:46

hogy egyébként milyen támogatott

19:49

jelzállóhitelt az állam, hanem a az

19:51

effektív instrumentuma fontos. És ez

19:53

támogatta a forintkeresletet is. Szóval

19:55

mai váltás van az az, hogy a eddigi

19:56

felépült inkább Canry trader spekulatív

20:00

flow az elkezd lecserélődni

20:01

valósággazdasági flowral. Van egyébként

20:05

devizat transzfer a a EU oldaláról is

20:08

potenciálisan. Szóval, hogy javul ez a

20:10

része is a az ő világuknak. Úgyhogy

20:12

szerintem van terük kamatot vágni, de

20:14

hogy azért nekik szerintem sok szczenári

20:16

van az asztalukon, és abból egy lehet

20:18

például az, hogy simán a magyar

20:19

eszközökkel szembeni optimizmus az egy

20:21

ilyen túlfütött gazdaságot hoz létre,

20:23

amihez viszont egy magasabb kamat

20:24

társul. Tehát pont ott van, pont ott van

20:26

helye egy szigorúbb monetáris

20:29

politikának, pont ott kell a az

20:30

ástabilitás miatt szigorúbbnak lennie az

20:32

MMB-nek.

20:34

Hát nem tudom. Itt van a Mapi Klub és a

20:36

Investcom Corporate Finance június 9 és

20:38

11 közfaggatta aktív export

20:41

tevékenységet folytató cégeit. És a

20:44

felmor felmérés legfontosabb eredményei

20:46

a választadók 50 céz zárinkat. Tehát

20:48

ezek olyan cégek, akik exportálnak,

20:49

akiknek fáj az erős forint.

20:51

>> Ezt szerintem kitaláljuk előre, hogy

20:52

mily ennek a eredménye. Tehát

20:53

>> de a szám szerint nem tudod kitalálni. A

20:55

válaszadók 50 50%-ának a havi eredménye

20:58

legalább 50%-kal esett. A cégek 21%-ának

21:01

veszteségessé vált a működése. 17% úgy

21:05

nyilatkozott, tehát 15öt, hogy már három

21:07

hónapig sem bírja a felmérés idején

21:09

érvényes 355 Ft-os euró árfolyamot.

21:13

>> De ez szerintem arra fontos, tehát hogy

21:14

ezt ezt ők is nézik meg, ott van a

21:15

fejükben, és nyilván létezik a egy

21:17

nagyon fontos faktor a az exportszektor

21:19

is az, hogy ők kiket foglalkoztatnak és

21:21

nyilván ha nekik forintba megy fel a

21:23

bérük cserében meg 15%-kal leesett a

21:25

bevétele dollárban, egyébként még több

21:27

tett aki a dollárpiacra kitett, az még

21:28

jobban szívezzel. Ez fontos, hogy ők

21:31

meghallgatva legyenek és érződjön, hogy

21:33

azért bizonyos szereplőknek borzasztóan

21:34

fáj ez a ez a forintpálya. De ugye az

21:37

MNB-nek is több stakeholdernek, több

21:39

szereplőnek kell megfelelni, és ebből

21:41

kell kialakítani egy olyan egyensúlyt,

21:42

ahol egyébként a és neki a fő mandátuma

21:45

az zártabilitás. Tehát, hogy

21:46

>> na de ez az, hogy nem stakeholdereket

21:48

kell neki nézni, azt kell nézni, hogy

21:49

április 12-én óriási izé volt, óriási

21:53

valami volt.

21:53

>> De nem mindenkire ugyanúgy hat. Tehát

21:55

lehet, hogy egyébként,

21:56

>> de nem azokkal nem kell foglalkozni,

21:58

hogyha hogyha itt itt itt

22:02

>> érted nem, tehát nem lehet figyelmen

22:03

kívül hagyni a a szempontjából a leg

22:06

figyelmen kívül hagy nem változtatod a

22:07

kamaton. Azért, mert nem egy tehát nem

22:10

rá nem rá nem az exportszektorra ig ez

22:12

volt 2010-es években valami ilyesmi

22:14

történt, hogy túlságosan az

22:15

exportszektorra igazítottuk a a

22:17

kamatpályát, és emiatt hagytuk a

22:18

gyengülő forintot, és őket segítettük.

22:21

Most a MMB mondása egyébként olyan

22:23

szempontból, tehát ők amikor azt

22:24

mondják, hogy nem a gyengülő forint az

22:27

export versenyképesség kulcsa. Ez igaz

22:30

5-10 éves időtávon, nem fél évesen.

22:32

Tehát tök igaza van annak az exportnek

22:33

is, aki azt mondja, hogy nagyszerű.

22:35

Szeretne ő is egyébként versenyképesebb

22:36

meg termelékenyebb lenni a külföldi

22:38

piacokon, de ezt nem fogja megugrani fél

22:39

év alatt, és nagyon fáj neki a mostani

22:41

euró forint á társzint. És lehet, hogy

22:43

neki már egyébként embereket kell

22:44

elbocsátania a nap végén, hogyha hogyha

22:47

ez itt marad, vagy még még erősebb lesz.

22:49

Ez ott van szerintem a a monetáris

22:52

tanács vagy a vagy az MNB

22:53

döntéshozásában, de neki a végén az

22:55

ástabilitást kell fenntartani. És hogyha

22:57

azt látja, hogy annak van kockázata,

22:59

akkor még ennek ellenére is magasan

23:01

fogja tartani a kamatot. De mondom

23:02

szerintem is abba egyetértettünk a

23:05

Bebisen is, hogy én is azt gondolom,

23:07

hogy még a beárazothoz képest is

23:09

egyébként elbírna bőven a porintis

23:11

magyar gazdaság minden egy alacsonyabb

23:13

kamatszintet. Nem hiszem, hogy túl nagy

23:16

túlkapásokat okozna. Ráadásul két irányú

23:19

a kamatpálya is, tehát hogy azért, hogy

23:20

levágtad a kamatot, abból nem kedkezik,

23:21

hogy soha nem is emelheted vissza,

23:22

hogyha indokoltál válik. És itt jön be

23:24

az, hogy nem kell megelőlegezni azt,

23:25

hogy a költségvetéssel

23:28

mennyire lesznek prudensek a a Tisza

23:31

kormánynál, és mennyire lesz

23:32

ellenoldala, bevételi oldala egyébként a

23:35

beígért kiadásoknak. Remélhetőleg lesz,

23:37

remélhetőleg akár lesz több is, és akkor

23:38

nem lesz ezzel a külföldnek se

23:40

problémája. De ugye ezt azért nem kell

23:41

előre kitalálni, hogy ezzel gond lesz,

23:43

hanem ezt ezt

23:46

ezt akkor is lehet kezelni, hogyha ez a

23:47

probléma előjön. Úgyhogy azért mondom,

23:49

hogy szerintem így a nagy vonalakban

23:51

egyetértünk, csak hogy szerintem az

23:52

baromi fontos, hogy mindig amikor ezzel

23:54

érvelsz, akkor érdemes leülnad, és akkor

23:57

végiggondolni a világot úgy, hogy te ott

23:58

ülsz az Önb-nél és nem alapközelő vagy.

24:00

Tehát, hogy neked ástabilitás ez a ez a

24:02

fő fókuszod, és azt nem szeretnéd

24:05

elrontani, és mennyire látod a kockát

24:07

annak, hogy egy kicsit magasabban tartod

24:08

még egy ideig a kamatot, akkor egyébként

24:11

annyira lemenne az infláció, vagy valami

24:13

olyan recessziót okoználná, vagy nem

24:14

tudom, ami ami meg a másik oldalról se

24:16

érti az ásstabilitási, vagy a vagy a

24:18

munkaegelés van, de hát való ez nem

24:20

stimmel ez az egész. Hát 385-nél,

24:22

390-nél ez a kamatszint biztosíthat az

24:25

ástabilitást, akkor 350-es euró fortnál

24:29

nyilván egy alacsonyabb biztosítja.

24:30

Tehát hogy tehát itt valami nem stimmel.

24:32

Na mindegy.

24:33

>> De azért mond, hogy al kilátások

24:34

szerinted is javultak. Tehát te azt

24:35

mondod, hogy a akkora fundamentum

24:37

bevulás volt egyébként Magyarországon a

24:39

kormányváltás miatt, ami valószínűleg

24:40

kiadt a növekedésre, valószínűleg

24:42

kihagyt a munkahelyteremtésre és akkor

24:44

viszont ezeket is figyelembe az NB, de

24:45

azért mondom, hogy szerintem csinálhatná

24:47

azt, hogy beépíti ezeket a rövidtávú

24:50

változásokat kamatvágással, és hogyha

24:51

azt látja, hogy tényleg túlkölt a

24:54

költségvetés, túl stimulál és egyébként

24:56

túl gyors a a munkaerőpiacnak a a

25:01

befeszülése, tehát hogy újra lesz egy

25:03

munkaerőhiány, és emiatt elkezdenek

25:05

nagyon felmenni a bérek, akkor elkezd

25:08

kamatot emelni, mert az lesz a megfelelő

25:10

eszköz, és rövid távon jobban

25:11

felülsúlyozza például az exportcégeknek

25:14

a a szerepét, hogy az export cég

25:16

>> Igen. És lehet, hogy ők egyszer is

25:17

tartanak, hogy mi az, hogy egyszer

25:19

csökkentek, egyszer növelek. Hát van egy

25:21

csök szerintem ez a dolgok, tehát abban

25:23

is lehet problők azért szeretnek

25:25

egyébként kiszámíthatóak és nem túl

25:27

kapkodóak lenni, mert elvileg ugye az

25:29

azért az lenne a

25:31

>> hosszú távon tervezhető. Abban egyébként

25:33

igazad van, hogy például a a

25:34

folyamatosan erősödő forint szerintem ez

25:36

sehol nem kéne, hogy a MMB-nek célja

25:38

legyen. Neki a stabil euro forint kéne,

25:40

hogy célja legyen, mert hogy a stabil az

25:41

euro forint, azzal sokkal jobban tud

25:43

tervezni egyébként az exportcég is, mert

25:45

látja, hogy egyébként mik a realitások.

25:47

Hogyha azért ez egy ilyen 15%-os

25:50

mozgást be tud mutatni az erősödő

25:51

oldalra is, ami nem jellemző aing feltő

25:54

devizáknál, azzal is baromi nehéz

25:56

tervezni. Tehát, hogy itt is picit sérül

25:57

szerintem a a

25:59

>> És ugye ez annyira úgy van, hogy most

26:00

már a most már úgy én azt hiszem, én már

26:03

úgy elfogadtam 70-80%, hogy most már a

26:05

az MMB vesz devizát, ugye? Tehát azt h

26:10

arra arra utalnak a jelek, nem furcsa,

26:12

hogy egyáltalán nem mondják be. Tehát

26:13

miért nem mond tehát tegyük fel, hogy

26:15

vesznek devizát, akkor miért nem mondják

26:16

be? De miért nem mondják be azt, hogy

26:17

nem vesznek devizát? Mert most így abból

26:19

kell nekünk kitalálnunk, hogy nézzük,

26:20

hogy a devizatartalékkal mi van. az egy

26:23

nagyon picit nőtt, de a nagyon pici

26:24

növekedés az megfelel a az elmúlt évek

26:26

trendjének. Tehát viszont közben volt

26:28

egy nagy devizahiteltörlesztés,

26:30

és ha azzal kiigazítjuk, akkor már

26:33

valószínűleg azt jelenti, hogy

26:34

vásároltak devizát. Szerintem azért ne

26:36

mondják be, amiért nem mondják, nem

26:37

mondanak soha árfolyamcélt se, mert ugye

26:39

ő azt mondja, hogy én 350-en vásárolom

26:42

az eurót, akkor onnantól kezdve azt egy

26:43

flornak tekinti a piac, és nem biztos,

26:46

hogy ez a cél, hogyha ez lenne a célja,

26:47

akkor kommunikálnál, de nem biztos, hogy

26:49

szeretnéhe ezt kommunikálni. Másodsorban

26:51

szerintem az, hogy

26:51

>> na várj várj várj már itt álljunk meg.

26:53

Tehát hogyha veszi a euró az eurót, az

26:56

azt jelenti, hogy gyengíteni akarja a

26:57

fortot. Hát akkor egyszerűbb, ha be is

26:59

mondja, mert akkor hiszen akkor magától

27:01

355-re fog visszaugrani az a izé.

27:03

Meggyeng anélkül csinálna valamit. Ne

27:05

feltéve, hogy ezért csinálja. Tehát,

27:06

hogyha ő ugye csinálhatja azt is, hogy

27:08

építi a deviza tartalékát, mert azt

27:09

szeretné, hogy amikor majd bemegyünk a

27:12

IRM2be,

27:13

amikor egy bizonyos ávon belül kell

27:15

tartanod a devizát, addigra felépíts egy

27:17

olyan devizatartalékot, ami elég

27:19

robosztus ahhoz, hogy ne legyél még egy

27:21

nehéz környezetben sem préda a külföldi

27:24

spekulánsoknak. értsd, hogy azokhoz a

27:26

sérülékenységeidhez iszonyítva, mint

27:28

például a rövid külső adósságod meg a

27:31

meg a import igényed, ahhoz legyen egy

27:34

elég robosztus devizatartalék, ami

27:36

nagyon megkönnyíti majd a dolgodat, mert

27:37

pont azért, hogy nem is kell fetlenül

27:39

használnod, hanem már elrettenti adott

27:41

esetben a spekulást, aki ki akarja

27:42

kezdeni a devizát. Hogyha ezt akarod

27:43

felépíteni, akkor nem jelented be, hogy

27:45

>> de ez már megint az előző világ. Tehát

27:47

érted, hogyha most felteszük, hogy

27:49

áprilus 12-én egy rendszerváltás volt

27:50

egy Európába befelé, akkor már nem

27:52

lesznek ezek a sokkok. Tehát vagy sokkal

27:53

kevésbé lesznek.

27:54

>> Ezek a sokok, ezek nem magyar sokkok,

27:56

ezek

27:56

>> hol magyarok? Nem, azért főleg magyarok.

27:57

Tehát hogyha nagyon nagy sokkod van,

27:59

akkor az magyar. A nem magyarral nem

28:01

nagyon tudsz mit csinálni.

28:02

>> 2022-esen magyar sok volt.

28:04

>> 2022 az kis rész volt magyar sok. Az a

28:06

az mag abból mondjuk

28:08

>> de abból jött egy nagy for jegett az

28:09

gondolom, hogy ezekkel nem tudsz mit

28:11

kezdeni, csak úgy, hogyha egyébként elég

28:13

stabil a devizád, és akkor nem veled

28:14

fognak a nem tudom spekulánsok először

28:16

kezdeni a listájuk, hanem a sérülék

28:18

egyebb országokkal, mert látják, hogy

28:20

nehéz lesz harcolni mondjuk a ugyanarról

28:22

beszélünk, április 12 nagyon sokat

28:23

segített abban, hogy ne Magyarország

28:25

legyen a legsérülékenyebb és legen, de

28:27

azóta azért egy új faktor az is, hogy a

28:29

eurozó csatlakozást komolyan gondoljuk,

28:32

akkor pedig a IRM2-es sávot komolyan

28:34

gondoljuk Ahhoz pedig akkor valószínűleg

28:37

nagyobb devizatartalék kell, hogy abba

28:39

nagy biztonsággal benne tud tartan.

28:41

Egyékén azért elég elég tág sáv. Nem

28:43

tudom mi ebbe a az alkudozása elkből,

28:45

hogy hogy néz ki egyáltalán belül ez a

28:47

folyamat. Ez nyilván kéne egy MMB-s

28:49

szakember, de én azt várnám, hogy a EKB

28:51

mond egy számot, ami nagyjából ezt a két

28:53

faktort, tehát külső adósságot meg

28:54

importigényt néz, és az alapján mond egy

28:57

számot, és te azt lehet, hogy kicsit le

28:58

akarod alkudni, mert nem akarsz akkora

28:59

devizatartalékot felhalmozni, és lehet,

29:01

hogy még nem tartunk ott. most

29:03

vásárolunk, ha beértünk oda, akkor

29:04

onnantól kezdve picit bátrabbak lesznek

29:06

a kamatvágással is, mert onnantól kezdve

29:08

azt érzik, hogy már nem lesz szükségük,

29:10

de ugye fordítva nem csinálod, tehát nem

29:11

állsz neki kamatot vágni és mellé még

29:13

devizatartalékot feltöltené, mert azzal

29:15

nem segíted magadat, tehát hogy

29:16

szerintem logikus ezt fordítva csinálni.

29:17

Az devizetartalékba beraktuk az aranyat,

29:19

abban benne van.

29:20

>> Sz hát most valami 60 milliárd fölött

29:22

van, legalábbis a május szám. Abban

29:24

benne van szerintem ilyen 15 milliárdnyi

29:25

arany is. Igen. Úgyhogy ezért mondom,

29:27

hogy szerintem akkor meg lehet, hogy azt

29:29

fog mondani egyébként egy hónap múlva,

29:30

hogy hát egész logikus volt ez a ez a

29:33

MMB playbook, ahol egyébként épített

29:34

devizatartalékot és utána megá

29:36

>> akkor gratulálni fog. Tehát ugye most

29:38

végülis most arról van szó, hogy egy

29:39

darabig még azért tartják ilyen bénán a

29:42

kalap kamatot, hogy föl tudják építeni a

29:44

izét. Jó, legyen.

29:45

>> De egyébként az tehát a ugye a bebizes

29:47

mondás nem az volt, tehát azt csak mi

29:48

spekuláltuk hozzá, de hogy valójában ott

29:50

az a mondás, hogy ők félnek a

29:52

tiszakormány költekezésétől, tehát hogy

29:54

nem ez volt a

29:55

>> meg megmondok még egy mondok még egy

29:56

pszichológiai okot. Tehát ugye a ez az a

29:58

jelenlegi jegybank ez ugye a ez a Fidesz

30:01

Fideszből keletkezett és hogyha azt

30:04

mondják, hogy vége a Fidesznek, tehát

30:06

egy óriásit vághatunk a kamaton, az egy

30:08

kicsit saját magukat meg a saját saját

30:11

haverjaikat szerintem nagy

30:12

leegyszerűsítést [nevetés] ezzá mi a

30:14

lezerűsítés

30:14

>> tát azért, mert a MMB az egy hát én nem

30:16

tudom mekkora deem vagy 1000 embert

30:18

foglalkozott intézmény tele

30:19

szakemberekkel ez nem úgy nézett ki,

30:21

hogy a Fidesz teletűzdelte a

30:22

szakemberekkel az MMB-t, hanem ott

30:23

rendes felkészült piac szakemberek

30:25

működnek szerintem. nagyrészt és hogy a

30:28

a ezt lehetegyszerűsítani arra, hogy a

30:30

MMB-nek vagy a Fidesznek a képződménye

30:33

lenne a mostani MMB összetétel az

30:34

szerintem nem igaz. És igaz

30:35

>> és nyilván csak a vezetés, de ilyen jó.

30:37

>> Hát nem hiszem, tehát hogy szerintem

30:38

azért tehát én én én én azért a elmúlt

30:41

években azt gondolom, hogy kimondottan

30:44

egy független

30:46

szakszerű intézmény képét kellett az MB,

30:48

és ez nekem most se sérült semmilyen

30:50

ponton valójában. Az, hogy mi itt ülve

30:53

agresszívabbak lennénk amatpályában, ez

30:55

egy piaci vita. Ugye nekünk megvan a

30:57

lehetőségünk arra, hogy ezeket a

30:59

gondolatainkat lekereskedjük a piacon és

31:01

aztán azonól kezdve hátradől megvan

31:03

lehetőségünk, hogy ideüljünk egy

31:04

mikrofon elő és beszélgessünk is erről.

31:06

De hogy azért

31:07

>> forintba most keresk, én most nem én

31:08

most nullára visszaálltam. Tehát ha az

31:11

erősödést jól elég jól megfogtam

31:14

és most beálltam nullára. Jó, de nekem

31:16

sincs nagyon devizap minimális pár

31:18

százalé devizapozíció van, úgyhogy

31:19

igazából nem így nincs benne domináls.

31:21

Fit a holdban, ha valaki nézi a

31:23

hozamainkat, tehát sok alapunk azt

31:25

szívta meg, hogy nagy a devizapozíció,

31:27

és ezt a forint erősödést ezt ezt ez nem

31:31

tett jót. Na figyelj, menjünk el a

31:32

fantázia országba, nem férünk bele 30

31:34

percet, de a 40-be szerintem beleférünk,

31:35

úgyhogy nyomjuk ezt a nyomjuk ezt a

31:38

SpaceX-et. Bűzlik a csalástól ez a

31:40

SpaceX. Ez olyan, mint amikor a izé a

31:42

Tesla Tesla Tesla sikerein megalakul a

31:45

Nikola nevű elektromos autógyártott cég,

31:48

és a lejtőn gurítja le a izét, a az

31:50

elektromos autóját, hogy guruljon is.

31:52

Szóval ez is minden minden tehát bűzlik

31:54

a csalástól és de persze ez csalás se.

31:57

Tehát csalás se az, hogy egyszerűen

31:58

visszaélnek az emberek hülyeségére.

31:59

Tudja Ilon Má, hogy retailt azt azt ő

32:01

már úgy mozgatja, hogy akarja. Hát akkor

32:03

úgy mozgatom, ahogy akarom. És akkor

32:05

amit már múltkor elsőtam,

32:06

rakétafényképekkel rakja tele a

32:08

prospektust. Extend the light of

32:11

consciousness to the stars. Ez a ez a ez

32:13

a IPO prospectusnak a tízszer szerepelő

32:16

mondata. Úgyhogy ez egy fontos selling

32:18

point. A profit szó az sokkal kevesebb

32:20

szerepel a izében. Na de nem, tehát most

32:22

nem nem erről akarok ugrálni. Vagy az,

32:24

hogy az a 15 nap inclusion a Nazdak

32:26

indexb, hát ez egyszerűen felháborított.

32:27

Tehát ez tényleg arról szól, hogy meg

32:29

akarom vetetni a passzívakkal a a

32:31

részvényeimet, mert félek, hogy zuhan

32:33

össze. Egyébként már zuhan is össze. A

32:34

rohadt szakszó nem engedi, hogy

32:35

sortoljam ezt a izé Spacexet. Szerintem

32:37

a

32:39

>> mondd végig nyugodtan. Ma bármikor

32:41

beleszólsz

32:41

>> kicsit [nevetés]

32:42

>> mondjad

32:43

>> kicsit. Azért mondom itt is érdemes

32:44

picit a másik oldalt megnézni, hogy

32:46

>> na várjál. Jó, akkor m befejezem. Jó a

32:48

másik oldal. Mindjárt jöszt a másik

32:49

oldal. Hát ezért vagy itt. Na figyelj, a

32:51

retail investorok több SpaceX részvényt

32:54

vettek az elmúlt amióta van, hát az egy

32:57

hete van, mint a megne még még mint

32:58

Magnificent Sent összesen. Aztán az a a

33:01

SpaceX fölszívja az összes retail

33:04

aktivitást a a részvénypiacon. ilyen

33:07

mondatokat olvasom. Utolsó két

33:09

sessionben a SpaceX

33:12

több SpaceX rész vettek a retailerek,

33:15

mint az egész amerikai részvénypiacon.

33:18

Tehát, hogy hogy na szóval ez ez Elon

33:20

Musk és a hülye gyerekek, akiket akiket

33:23

magával rángat és és ugye nyilván az is

33:26

emögül meg az is emellett van, hogy egy

33:29

ilyen low flow runner, tehát hogy csak a

33:30

mit tudom én 8%-át az a a teljes

33:32

kapitalizációnak rak négy 4%-át

33:36

rakták ki, mert hiszen a 4%, hogyha

33:37

nagyon keveset után rohangálnak ezek a

33:40

hülye gyerekek, akkor az simán fölveri

33:42

az árat.

33:44

Na tessék, most te mondd a másik

33:46

oldalat. Szerintem önmagában az érdemes

33:48

picit a én is hajlamos vagyok, meg

33:50

szerintem a ezekbe a sztorikba

33:52

hajlamosak vagyunk kiválogatni a a

33:54

azokat a híreket, ami kimondottan

33:57

inkább azt a narcatistik, amit te is

33:59

mondasz. Tehát, hogy amikor a elindult

34:01

az IPO, akkor önmagában az, hogy úgy

34:03

érződött, hogy tényleg szinte boldog

34:04

boldogtalannak ezt oda akarják adni, és

34:06

addig a nem tudom, szakmai ügyfélnek

34:08

kellett lenned, és 500000 dolláros

34:11

accounttal kellett rendelkezned egy-egy

34:12

szolgáltatón részves benne. Most

34:14

hirtelen elég volt a 2000 dollár is.

34:16

Ennek azért nyilván vannak rossz

34:18

visszhangjai, de hogy ugye azért a

34:21

szerintem a Teslát is elég hasonlóan

34:23

aposztrofálták a kezdetekbe, tehát hogy

34:25

való valami hasonló

34:27

logikát arra is á lehetett húzni. És

34:29

azért az az átjött, hogy nagyon jól tud

34:32

céget építeni és hogy nagyon jól lát sok

34:35

mindent a

34:35

>> menj egy picit. Tehát az, hogy a Tesla

34:37

árfolyama nem okozott csalódást az évek

34:39

során, az az akkor azt jelenti, hogy

34:41

igazuk volt ezeknek a vevőknek, mert

34:43

mert ugye a most én megnéztem a Tesla

34:45

számait, és hogyha a Teslának volt

34:47

két-három jó éve 2021 környékén, amikor

34:51

viszonylag nagy profitot tudott

34:52

csinálni, mert mert akkor már eléggé

34:53

elterjedt a Tesla, de még nem jöttek be

34:56

a kínai autógyártók, és az elmúlt öt

34:57

évben meg nagyon bejöttek, és azóta mit

34:59

nem már nem emlékszem a számokra, de

35:01

azóta, hogy a negyedére, ötödére hullott

35:02

le a Tesla profitja, tehát öt éve zuhan

35:05

a Tesla profitja. De várjál, várjál ezek

35:06

meg nincs vége. Tehát a ha a

35:08

csúcsprofitra nézem, talán 21-ben volt

35:10

az. Ha csúcsprofitra nézem, akkor most

35:12

azzem ilyen 40szeres

35:14

paperen,

35:17

nem 10, bocsánat most 150-es paperen

35:19

porog, de hogyha hogyha a idei profittal

35:22

nézem az idei izét, akkor 500-as paperen

35:24

forog, vagy valami ilyesmi 450-es

35:25

paperen forog a Tesla. Tehát, hogy

35:27

teljesen abszurd az árása. Még mindig

35:29

csak mindig egy újabb hitet ugye

35:30

beleraknak. Tehát, hogy ne mondjuk azt,

35:33

hogy a Tesla egy sikersztori, hogyha ha

35:36

folyamatosan azt látjuk, hogy nem tud

35:38

szállítani valós számokat a cég.

35:41

>> Szerintem szerintem válasszuk külön.

35:42

Tehát íg értem a problámad, de hogy

35:43

azért azt válasszuk külön, hogy a Tesla

35:45

olyan szempontból azért egy siker

35:46

sztori, hogy magát a elektromos autózást

35:49

a szerintem a mask tette szexivé tudott

35:51

hozzá jó brendet építeni és utána

35:53

nyilván mivel ebből tényleg nagy piac

35:55

lett, ezért jött hozzá verseny. Azt nem

35:58

hiszem, hogy bárki megjósolta a Tesla

36:00

elején, hogy egyébként a a kínai verseny

36:03

mennyire erős lesz. Azt se tudjuk

36:04

egyébként, hogy mennyire fer ez a

36:05

verseny. Tehát valójában ez piaci

36:07

verseny volt-e, vagy egy olyan

36:08

támogatott verseny volt, amiben mondjuk

36:09

esélyes se volt bizonyos piacokon a

36:11

>> a Teslának versenyezni. Szóval szerintem

36:13

itt külön kell választani azt, hogy

36:14

azért a amit a Mask megálmodott, az egy

36:17

teljesen valós piaci igényre adott

36:19

választ. Ezt fel tudta skálázni, ő végig

36:21

tudta vinni. Tehát, hogy ez a ez

36:22

szerintem fontos. Ugye a a piaci árazást

36:25

azért mindig külön kell választani

36:26

attól, hogy milyen tőkét rakott ő bele a

36:29

Teslába és azon milyen megtérülést ért

36:31

el. meg ugyanezt a SpaceX-nél is külön

36:33

kell választani, mert ugye azért az egy

36:34

két két külön dolog, hogy hova ára az a

36:37

piac egy eszközt, meg hogy valójában

36:39

milyen befektetett tőkéből kellett

36:40

fölépíteni. És ugye azért a SpaceX-nél

36:43

is én azért nem szeretem ezeket a

36:44

túlzásokat, amikor valaki már a a csalás

36:47

kategóriájába tolja be, merthogy a

36:50

végignézed az üzletágait, akkor tök

36:52

releváns piaci igényekre ad választat,

36:54

amit a sztá

36:54

>> melyikát a szerintem a legtöbbet

36:57

>> a point to point travelre mit mondasz

36:59

apa fej.

36:59

>> De de azért gondolom, hogy de ez a ez a

37:01

sherry picking. Tehát ez amikor van egy

37:02

van már a fejedben egy elképzelés és

37:04

csak azt az egy adatpontot figyeled,

37:05

amelyik ezt alá támasztja és ignorálod

37:07

az egész biznis, ami nem. Tehát ők ha a

37:10

Starlinket nézed, az az szerintem egy

37:14

teljesen, tehát az abszolút egy olyan

37:15

szegmensét szolgálja ki a telekopen

37:17

profitabilis szegmensel jelenleg

37:19

>> jelenleg, de hogy ugye nem kell

37:20

feltétlenül profitabilisnek lennie még a

37:22

SpaceX-nek, tehát az önmagában se IPO

37:24

kritérium nem kell, hogy legyen se a

37:26

ahhoz, hogy valaki 2000 millan az, hogy

37:28

mondjuk én megvegyem, ahhoz nem bánnám,

37:31

de hogy mondjuk az, hogy egy sokkal

37:32

inkább ilyen storyteller alkat megveye,

37:35

ő azért jobban hisz a jövőbe. És ugye az

37:37

a kérdés, hogy ott kezdődik az

37:38

szerintem, hogy ő át vanve vagy sem,

37:41

hogy mennyire megfogható, vagy mennyire

37:43

kézzel fogható történetet adnak elnek.

37:45

És a szerintem az átverés ott dől el,

37:48

amiket mondtam, hogy hogy ilyen a az

37:50

átveréstől bűzlő részletek vannak,

37:53

például, hogy 15 napon belül be kell

37:54

rakni a Nazdakba.

37:56

>> Tehát, hogy a Nazdak az szerintem mindig

37:57

is

37:59

jellemző volt rá, hogy kicsit rugalmas

38:01

volt az ilyen corporate gáztorik. 90 nap

38:03

volt, tehát 90 nap volt mindig a

38:04

Nazdakba bekerülés.

38:06

>> Érdés, tehát hogy a Nazdaknak régen is a

38:08

példá ilyen duás duáls Aircassokat

38:10

szerintem mint a New York tőzsde az

38:11

tiltottad, tehát nem lehetett az, hogy

38:12

te nem tudom tüzsre viszel egy olyan

38:13

céget, ahol neked a a

38:16

te share classod mint Funder, az nem

38:18

tudom 10szeres szavazati joggal bíröz.

38:20

Gyakorlatilag mindent te döntesz el, de

38:21

egyébként csak 10%-os tulajdonos cégbe.

38:23

A Nazdak úgy volt vele, hogy jó, ezért

38:25

lett a gyűjtőhely részben a technológiai

38:27

cégeknek, mert a technológiai cégek

38:29

alapítói ezeket szerették. Szóval a

38:30

Nazdak azért rugalmas volt ebbe. Ugye a

38:32

Sent Pe kimondta, hogy ő nem változtat a

38:34

saját metodikáján. Tehát valójában azok,

38:36

akik ebbe objektívek, ők nem kezdték el

38:38

a a saját kritériumokat átírni a a maszk

38:41

miatt. Valószínűleg a Nazdaknak az

38:42

üzleti modellje olyan, hogy ő ezekbe a

38:44

kérdésekbe rugalmasabb, de visszatérve

38:46

ilyen még nem volt, hogy 15 napra

38:47

csökkenthet. Oké.

38:48

>> Értem. Tehát azért mond valószínűleg a

38:50

Elomasnak az érdekérvényesítő képessége

38:52

az talán az egyik legerősebb. [nevetés]

38:55

Lehető valószínűleg ő le tudja vinni az

38:56

15 nap. Lehet még csalódásként is élte

38:58

meg, hogy 15 egés napot kell várni ezzel

39:00

a inclusionnel. De ami ennél sokkal

39:02

fontosabb az, hogy ugye amit mi

39:03

csinálunk, az ugye jelentős részben

39:06

vállatértékelés. És akkor ott az ember,

39:08

ha ránéz a SpaceX-re, akkor és arra,

39:11

hogy mit ígértek a prospektusba, akkor

39:14

szerintem a Starlingnél nagyjából az

39:16

van, hogy ez egy egészen értelmes

39:20

biznisz. Van neki egy valós felhasználó

39:22

rétege, van egy tök jó árazási ereje,

39:24

nincs túl nagy versenyező piacán, tehát

39:25

az Amazon még elkezdett ilyen műakat

39:27

fellövöldözni, és valószínűleg lesz

39:29

ilyen szolgáltatása, de nem túl sok

39:30

szereplős ez a piac, szóval valószínűleg

39:32

jó árazásérőd miatt és marad. És

39:33

globálisan azért elég sok olyan szereplő

39:35

van, aki olyan nich területeken

39:37

[horkantás] él, vagy lakóautóban van,

39:38

hajón van, nem tudom hol van, vagy olyan

39:40

cég, akinek valah Starinkről beszél, de

39:41

várját, a Starling az a SpaceX értékének

39:43

a 15%-a, tehát a 70%-al, ért? Csak azért

39:46

gond, hogy itt kell szétszálaznod azt,

39:47

hogy mi a kamu és mi a nem kamu. A

39:49

Starlink az nem kamu. Tehát az egy valós

39:51

biznisz. Amikor mellé rakják a

39:52

prospektusba, hogy 1600 milliárdos a

39:56

teljes piaca a Starlinknek, akkor ugye

39:58

azt érzem, hogy ők a teljes

40:00

telekompiacot hirtelen érhetőnek

40:01

tekintették a Starlingnak, miközben

40:03

azért nem fog ő versenyezni egyébként az

40:05

optikai kábelekkel, tehát hogy ő való

40:06

való valójában egy nich szereplő maradt,

40:09

de elég nagy globálisan ahhoz, hogy

40:11

egyébként egy releváns jó profitot

40:13

termeljen. Van a SpaceX-nek

40:17

ilyen data center business is, a

40:19

Colossus. Arra rohadt nagy most az

40:21

igény, tehát hogy valójában arra sem

40:23

mondhatod azt, hogy egy mesét adtak

40:25

volna el.

40:25

>> Újabb 5% az értékből és 80% az AI. Van,

40:30

van a van még a a űrutazása, aminek ugye

40:33

annyi a baja, csak hogy azt is tök jól

40:35

megcsinálta a maszkhoz, hogy ez egy,

40:38

hogy kialakítson benne egy ilyen

40:39

economic of scale, tehát hogy ne a

40:40

gazdaság mérethaték, vagy nem gazdaságos

40:43

legyen az egésznek üzemeltetése. Olyan

40:45

szempontból ugye, hogy ő vissza tudja

40:46

hozni a rakétáját. Innentől kezdve nincs

40:48

olyan óriási költsége minden egyes

40:50

fellövésnek. És az, hogy ki mit álmodik

40:52

erre rá, ez megint olyan, amibe szabadon

40:55

szárnyalhat a fantázia. Ettől tudnak

40:57

ezeknek a célknak az értékeltsé nagyon

40:59

magasak lenni. Ami kézzel fogható, az

41:00

az, hogy ugye a amerikai államtól, a

41:03

NASA-tól ő elég jelentős megrendeléseket

41:05

kap évente, de ez pár milliárd. Tehát,

41:07

hogy a és ott is a teljes piac, ott

41:09

megálmodták, nem tudom 3-350 milliárdra,

41:11

nem tudom a pontos számot már, de nagyon

41:13

nagyra ahhoz képest, hogy most van pár

41:15

milliárdos bevétele a NAS oldaláról.

41:17

óránkénti óránkénti space rakéta

41:19

fellövés az ami ami ami úgy nagyjából

41:22

>> m gondolom hogy ez a ez az állom része.

41:24

Tehát hogy itt itt kezdődik az ugye

41:26

lehet hogy a mask fejébe ilyen a jövő

41:28

amúgy. Tehát hogy a Musknak azért elég

41:30

sok biznisére azt mondtad volna hogy ez

41:32

egy őrületes baromság. 10 éve 15 éve

41:35

most meg már azért egész sokat. Tehát a

41:37

SpaceX-re is azt mondtad volna 10 évre

41:39

nem tudom fel 15 éve nem tudom mikor

41:41

kezdte el. Lehet volt ez már

41:43

>> nem mondtam volna. Miért mondtam volna?

41:44

A Teslára se mondtam azt, hogy

41:45

>> de mondtad volna SpaceX például nem

41:47

ismerem ennek a a hátterét, de nekem

41:49

valami olyas értelmezésem volt, hogy

41:51

eddig úgy működ vagy korábban úgy

41:52

működtek a rakétafellövések, hogy amit

41:54

fellőttél, az onnantól kezdve halott és

41:56

akkor ő ugye meg tudta csinálni azt,

41:58

hogy ez ne legyen így. Ami előtt

41:59

megcsinálta volna, lehet, hogy azt

42:00

mondtad volna, hogy na ne vicceljünk

42:01

már, tehát hogy ezt ha nem tudták

42:02

Rázánál megoldani 40 évig, akkor pont te

42:04

fogod. Tehát hogy pont ugyanezzel a

42:06

mentalitás állami másik magánap. Ez

42:08

teljesen egyén ez szerintem benne van

42:10

ebben a sztoriban, de hogy csak

42:11

visszakanyarodjunk az államrészhöz, ugye

42:13

a a az AI az jelenleg egy, az XCI ez

42:16

jelenleg a leginkább pénzégető része

42:18

ennek a történetnek, tehát hogy mondjuk

42:20

a Starlink meg a befektetők

42:21

finanszírozzák, de ez igaz egy Open

42:24

AI-ra meg egy Antropicra is, tehát hogy

42:25

senki nem tartott, hogy egyébként jómar

42:28

sokkal profitabilis AI business

42:29

csináljon.

42:30

>> Csak ez a legszarabb AI is mellesleg.

42:31

Tehát hogy

42:32

>> itt van a legnagyobb ígéret. Tehát

42:33

amikor azt mondja mondjuk el prospektust

42:34

és akor valami mondanák itt a szemen

42:36

hogy 26000 milliárdos

42:38

teljes elérhető piac ez a total

42:41

addressable marketnek hívott fogalam

42:42

tehát amilyen bevételre itt majd a

42:45

jövőbe lőhetsz és akkor ugye itt kell

42:47

odaakni hogy amúgy 32 igen csak hogy

42:49

azért mondom hogy 32000 milliárd az

42:51

amerikai GDP tehát hogyha hogy [nevetés]

42:52

ez úgy úgy az hogy a GDP a mostani GDP

42:55

közelében legyen majd a teljes bevételed

42:57

az nem tudom onnan jön össze nem is

42:59

részletezték hál istennek ezt valos

43:01

elemzővel tetették össze

43:04

kéget

43:06

Jézusom de igen és hogy Jézusom aem

43:09

várjál erre mondok valamit egy számolt a

43:10

valaki kiszámolta hogy mondjuk ez a

43:12

globális felső 8% 10% 1 milliárd ember

43:15

az aki akinek mondjuk erre ilyesmire

43:17

költeni fog és nekik egy olyan minden

43:20

évben egy egy ilyen jobb autóárát el

43:22

kell költeni várj most mire gondolsz az

43:23

űrutazásra

43:24

>> az űrutazásra én most a total market

43:27

alatt az xi-t gondoltam ugye az xin-nak

43:29

a business modellje az meg arról szól

43:30

hogy ugye ő a

43:31

>> vállatokat célozza meg a legnagyobb

43:33

részben, tehát hogy a a vállalatnál a AI

43:36

agentök majd hogy váltanak ki

43:37

munkahelyeket, csak ugye itt esik szét

43:39

szerintem picit a sztori, de nem azt

43:40

mondja egyébként a Goldman szaks

43:41

szerőse, hogy a az XCI fogja ezt a

43:44

óriási piacot penetrálni, hanem erre

43:46

ebből valamilyen marketserje, valamilyen

43:48

marzsal lesz. De ugye azért furcsa ez,

43:50

mert azért makro szinten ezeknek a

43:52

számoknak azért valami koherenciát kéne

43:54

mutatnia, mert azt nem tudom pontosan,

43:56

hogyha az összes vállat a világon a

43:58

>> fedn kamatot kell emelnie ez a kulcs, de

44:01

hogy tehát, hogy minden minden cég az

44:03

összes emberi erőfeles költségét

44:05

hirtelen é cégnek fizeti ki, akkor

44:07

tényleg mit csinálunk meg hogy

44:09

fogyasztunk, mert nem tudod azért

44:10

mondom, hogy itt a makrokép nekem kicsit

44:11

szétesik, de szerintem itt azért az

44:13

volt, hogy ezzel nem bajlótak, mert mert

44:15

ez nem volt annyira fontos a történetbe.

44:17

Nagyot kellett mondani. szem maga az Xi

44:18

az kellett ahhoz, hogy a Space X-et

44:20

ilyen értékeltségen kihozd. Meg ami még

44:22

talán hozzátartozik, azért az, hogy a

44:25

ebb AI versenybe jelenleg nem ők tűnnek

44:27

a nyertesnek. Tehát még, hogyha

44:29

egyébként nagy is a piac, akkor se

44:30

hiszem, hogy a nagy Markcser az náluk

44:32

fog landolni. De ugye és itt jobb az,

44:34

hogy a ezeket a ilyen ilyen

44:37

konglomerátumokat, ezeket általában

44:38

büntetni szokták a piacon, de ha ott van

44:40

mögötte a mask, akkor szerintem valami

44:42

olyan varázslat látnak ebbe, hogy majd

44:43

egyszer belemergeik a Teslát is. És

44:46

akkor gyakorlatilag a amibe már egyszer

44:47

belerakták, azt hiszem, a Solar City is,

44:50

ilyen napelemes, nem tudom milyen

44:51

biznisét, de hogy akkor gyakorlatilag a

44:53

mask lesz a a tetején egy önvezető,

44:57

űrutazó AI világnak, ahol még a Data

45:01

Center is az ő kezében van. Szóval, hogy

45:04

így nagyjából így a

45:05

>> ez nagyon szép,

45:06

>> a Travel meg a gazdaság meg a minden, az

45:07

az AI-nál, vagy a Musknál Landol és a

45:10

mellette lévő befek. Tudod mi az

45:12

érdekesebb, hogy tehát a Tesla, ahol még

45:13

valahol szállított is az Elon Musk, az

45:15

is hasonló esett abban, hogy a kínaiak

45:17

egyszer csak puff leversenyezték

45:19

szegény. Tehát hogy miért? Tehát a ilyen

45:21

eldobható rakétákat is a kínai hopp ja ó

45:24

[ __ ] meg. Hát kínai rak ez nagyon

45:26

fontos egyébként, hugye én ezzés

45:27

szerettem ezt a fogalmat a Big Market

45:29

Dillusiont, ami a arról szól, hogy ugye

45:31

leül sok döntéshozó,

45:34

CEO, bortak, bárki a cégeknél és

45:37

megnézi, hogy hű, mekkora ez a elérhető

45:39

teljes piac. De azt nem veszik

45:41

figyelembe, hogy 28 másik cégnél ott

45:43

ülnek, és mindazt a piacot nézi, és mind

45:45

azért fog versenyezni, és lehet, hogy

45:47

akkor a a végén a terméked az egy

45:48

community lesz, ami lehet. Akkor itt

45:50

jön, hogy nem kell érni a hanem kell

45:53

hitetni a parasztokkal, hogy ő majd

45:55

egyszer elérje ezt hog ő részvény

45:57

árfolyam huszár és nem egy nem egy izé

46:01

valós, tehát nem nem annyira nem

46:02

szerintem Elon Mask nem egy részf

46:04

huszára, hanem a Elon Musk az egy

46:06

technológiai álmodozó, aki elég jó az

46:08

executionbe is egyébként. És nyilván

46:10

ahhoz, hogy ehhez finanszírozást

46:12

találjon, ahhoz azért kell a ez a

46:15

showman meg marketing oldal is. De most

46:16

neki nem az a célja, hogy szerintem,

46:18

hogy bárkit is átverje, hanem például

46:21

amikor megveszi a kurzort, ami a AI

46:23

bizniséhez segíti majd a a vállalati

46:25

penetrációt, és azt saját részvénnyel

46:27

fizeti ki, na akkor már fontos lesz,

46:29

hogy azért az a saját részvény az magas

46:30

legyek. Itt jön be a az, hogy hogy tehát

46:32

ez az egy értelme van, mert igazából egy

46:34

cégnek [ __ ] mindegy, hogy mennyibe

46:35

kerül az a a részvénye, kivéve, ha le

46:37

akar adni, mert ugye ilomaskék még

46:39

folyamatosan el fognak adni, meg kivéve,

46:41

hogyha azzal finanszíroz, hogy például a

46:44

SpaceX saját rész hülye az a másik cég,

46:46

a SpaceX saját részvénnyel fizetett a

46:48

nem miért fizetett? Hát a egy ilyen

46:53

AI fejlesztő kódoló platformért, nem

46:55

tudom pontosan működésé, szerintem

46:56

valahogy úgy illeszti bele ezt az ő

46:58

működésébe, hogy így sokkal könnyebben

47:00

eljut a vállalatokhoz, akik már mondjuk

47:02

ezt egyébként használják meg, akiknek ez

47:03

jó és és így jobban nem tudom növeli az

47:06

elérhető piacát. Nem tudom pontosan, mi

47:08

a sztori mögött. Lényeg az, hogy azért

47:09

elég sokat született azért 60 milliárd

47:11

dollárt és most nem tudom pontosan

47:13

nézett ki a deal, de gondolom ennek

47:14

jelentős része az saját részény volt, de

47:16

ugye ezt csinálta korábban is egyébként.

47:17

Tehát például a a Starlinghez is úgy

47:19

vett frekvenciát, hogy még a private

47:22

világába

47:23

adott részesedést a cégnek, akinek

47:26

eladta. Tehát, hogy még a

47:27

>> csak akkor még nem volt egy ilyen kamu

47:29

árfolyamal,

47:30

>> nem, akkor sokkal csonyabb

47:30

értékeltysségen forgott. Tehát, hogy

47:32

akkor mondhatta azt az a cég, hogy ő

47:33

hisz a Space X-be, és egyébként jól van

47:36

azzal, hogy ő Space tulajdon részben van

47:38

kifizetve. egy a hülye gyerekekkel

47:40

fölvert kamurészvény árfolyamoddal

47:42

fizetsz, vagy egy olyan private equity

47:44

területen mozogsz, ahol tényleg ott

47:46

szakértők fogják azt mondani, ez a cégen

47:48

>> persze azért gondolom itt jön be az,

47:49

hogy tényleg mondjuk leviszed nem tudom

47:50

500000 dollárról 2000 dollárra és azért

47:52

viszed le azt a limitet, mert azt

47:53

feltételezted, hogy egyébként az 500000

47:55

dolláros számlával rendelkező ügyfél

47:57

némileg szofisztikáltabb.

47:59

>> Nem, nem azér [nevetés] hanem azért,

48:00

mert hogy régen azt feltett, hogy ő a

48:02

valamennyire szakmaib ügyfél, ő azért

48:04

így érti, mit csinál, vagy nem tudom,

48:05

valami ilyesmi lehet szerintem a logika

48:07

mögötte. Akkor akkor azt leviszed, akkor

48:09

valószínűleg olyan céllal viszed le,

48:11

hogy talán kevésbé szofisztikált, de

48:14

lehet, hogy a az ő fejükben az van, hogy

48:15

ők jót akarnak tenni a világgal, és azt

48:17

szeretnék, hogy az alsó boszták is

48:19

részesedjenek a a Spacexnak a jövőjével.

48:22

>> Úgyhogy mondom mindig tudok hozzá egy

48:23

szép narati is gyere.

48:24

>> Tudod mi a egy jele annak, hogy mánia

48:26

van, hogy hogy hát egyrészt ez, hogy

48:28

hogy egyrészt az új selling point az,

48:30

hogy figyeljetek, ez a cég ez valahogy

48:32

köthető az AI-hoz és még csak 3 milliárd

48:34

dollár a piaci kapit. Tehát tök mindegy

48:36

mi, de ha még alacsonyabb piaci

48:37

kapitalizálsz, akkor mindjárt

48:39

100-szoroz, hiszen most már minden izé

48:41

AI-t kapcsolt cég 300 milliárdos

48:43

nagyságrendű. És ez ez volt ez volt

48:45

nagyon sokszor például egyszer

48:47

beszélgettem egy barátommal, és mondta,

48:49

hogy hogy lehettem ilyen hülye, hogy nem

48:50

vettem meg és nem emlékszem már, mi volt

48:53

az a kis magyar kiskapitalizációjú

48:57

részvény. Mondjuk olyan 10 éve lehetett

48:59

ez, mert ez volt az utolsó, aminek két

49:01

számjegyű volt az ára. Tehát ez volt az

49:03

érve, hogy ennek még 100 Ft volt és

49:05

akkor voltak az időszeg, amikor tényleg

49:06

az összes fölrobbant. Egyrészt ugye a

49:08

neres cégek van, mit tudom én, ezek a mi

49:10

for nem is a Forage G előtt nem tudom

49:12

már mi volt. Szóval, hogy ezek mind

49:13

fölrobbantak és és tényleg és itt most

49:16

ugyanez van, hogy azt mondja nézd ez még

49:18

egy kicsi cég és itt egy másik őrült

49:20

fordulat a tölzsdén. Ez a portfólió

49:22

írja, 39%-os emelkedéssel reagálták a

49:25

befektődőt arra, hogy az egykor

49:27

fenntartható cipei cipőiről ismert Allds

49:31

elkezdett chipgyártással foglalkozni,

49:34

vagy mi? Mesterséges intelligenciával

49:36

foglalkozni. Tehát hogy hogy

49:38

Viktor erre a izét hozta, hogy hát a a

49:40

Fotex kitalálta 2000-ben, hogy beszáll

49:42

az internetbe éscom.com

49:44

cég lesz. Akkor igén az, hogy ennek a

49:46

cégnek nagyvezója nem volt, mert eléggé

49:47

döglődött a bizniszet, tehát hogy a csőd

49:49

szén táncolsz és még a meglévő

49:50

eszközödet eladhatod és hozzárakod, hogy

49:52

te innentől elmész a nem tudom Neocloud

49:54

világba és amire óriási igény van és te

49:57

mi az asszem valakit igazoltak is egész

49:58

jó nevet egyébként a bizniszükhöz és

50:01

akkor majd azzal végrehajtod akkor ilyen

50:02

nagy veszaniód nincsen tehát nem az van

50:04

hogy egy jól működő bizniszt fordítasz

50:06

át hanem hanem így még még megpróbálod

50:08

tehát hogy a maradék eszközöid fentartő

50:10

nem ment majd izé lehet hogyha ekkora

50:12

igény van ne cloudra és ő összeszed egy

50:13

jó csapatot és itt van valami ami aki is

50:16

50:17

de én én se látom azt

50:18

>> garantált csőd csőd csőd lesz ebből na

50:21

figyel és itt van egy egy érdekes

50:23

megjegyzés tehát hogy a a docom a dot

50:26

tehát 2000-ben a nazak buborék a

50:27

internetes buborék során is sem az

50:30

történt hogy hogy a maguk az IP-ok mert

50:32

ugye most most az van hogy jön egy csomó

50:34

IP elkezdőtt a SpaceXel ami ami kiszív

50:36

egy csomó pénzt a piacról és jön az

50:38

összes többi nagy AI azért is kellett

50:40

egy kicsit sietnie Ilomasnak ezzel a

50:42

SpaceX-el mert úgy volt hogy ő csak

50:44

akkor rakja a Space részett az tőzsdére,

50:45

hogyha már a Marsot kolonizálta. Szóval

50:47

ez kicsit előrehozta ezt a izét, ezt a

50:50

IP-ot. És azért, mert be kellett jönni a

50:51

többi nagy AI cég elé, mert jön a a

50:54

Entropic meg a a chat GPC, nem tudom

50:56

milyen izék jönnek IP-ok most az év

50:58

során. Na és azt mondta, és itt van egy

51:01

ilyen, nem tudom ezt honnan olvasom,

51:03

hogy a.com buborék során is nem maguk az

51:05

IP-ók jelentették a piaci tetőt, hanem

51:09

az igazán redfag a részvényekre az volt,

51:13

ahogy a lokupból elkezdtek kijönni a

51:15

cégek. Tehát itt is a Elon Muskek, a

51:17

SpaceX az most eladta 4%-át, 4-es%-át a

51:20

a cégnek, de akár decemberig akár az

51:23

összeset is eladhatják, tehát akár a a

51:25

100%-at nyilván nem fogják, de egy olyan

51:28

lokup periódusuk van, amiben akár a

51:30

tehát az azt jelenti, hogy folyamatosan

51:32

mennyit adhatnak még el a tulajdonosok,

51:34

a jelenlegi tulajdonosok a piacnak és

51:37

akár az egészet is. Ez egyébként fontos

51:40

indikátor lesz, mert egyébként talán

51:41

most nem is tudom, de szerintem most nem

51:42

is adtak el semmit, hanem ez új

51:43

tőkebevonás volt az a az a 75 milliárd,

51:46

amit adtak szerint szerintem nem adtak

51:47

el semmit, hanem az az feltőkítés volt

51:49

kvázi, tehát az új forrás volt azt

51:50

hiszem. De nincs nagy jelentőségem, mert

51:52

pici a sze, de igen, az történik, hogy

51:53

utána megnyílik az időablaknál azoknak a

51:55

befektetőknek, akik már nagyon

51:57

sokszoroztak ezen, mert ugye még a a

51:59

private körökben voltak ott. És az

52:00

viszont szerintem igazából egy jó

52:02

indikátor. Tehát valójában az mutatja

52:04

azt, hogy azok, akik az elejétől ott

52:06

vannak, akik egyébként korbfektetői

52:08

voltak ennek a biznisznek, azok a nem

52:10

tudom 2000-2500 milliárdos

52:12

értékeltségnél azt mondják-e, el, hogy

52:13

szerintük ez ennyit nem ér köszönik, és

52:15

eladják, vagy ha ott maradnak, az is egy

52:17

információ lesz azért. Tehát hogy a az

52:19

is érdekes lesz, hogyha egyébként ők azt

52:20

mondják, hogy kinyílt a lupiódus,

52:22

egyébként magasan van az ár,

52:24

>> baromi nagy a likviditás, mert elvil

52:25

nagy a likviditás, hogyha a Mac 7-t

52:27

megszégyenítő forgalom van benne, és

52:29

mégse ad el, az is azért egy jelzés

52:30

lesz. Tehát azért mondom, hogy ezt ezt

52:31

szerintem tényleg érdemes figyelni, meg

52:33

ez tényleg egy fontosabb viszont

52:34

>> 100% capital race volt. Tehát tőkét

52:36

emeltek, nem adtak el semmit a

52:38

tulajdonosok és

52:41

>> na igen, ez volt egy izé

52:44

figyelj nézem. Dax. A Dax most már a Dax

52:47

épphogy nagyobb. A Dax az a német

52:49

legnagyobb 30 cég indexe. Alig nagyobb,

52:53

mint a SpaceX.

52:55

A megnézzük. Igen, ez a izé, ez is egy

52:58

nagyon érdekes. Hát igazából ennyi. Én

53:01

Én nem akarok már többet mondani. Meg

53:02

itt van egy mondat. Burry Burry Michael

53:05

Burry az elmúlt három recesszióból 38-at

53:08

jósolt. Meg ugye van egy ilyen

53:09

klasszikus mondás, hogy a közgazdászok

53:11

az elmúlt három recesszióból hatot

53:13

jósoltak meg. Na Burryt

53:14

>> még egy picit megérdem a Burryt, mer

53:15

nagyon kedvelem egyébként, hogy ő nem ő

53:19

ugye azzal lett híres, hogy a Big Short

53:21

könyvben meg ugye utána a filmbe is

53:23

megjelenítették és ugye ott egy nagyci

53:27

esést előrejelzett, de hogy ő egyébként

53:30

csapnivaló makro előrejelző, de rohadt

53:32

jó stockpcker. Tehát hogyha a bőrét

53:34

figyeled, akkor azt nézd. Az hiszem én

53:36

mostanában követtem a stock pickjeit, és

53:38

egy jó részével nem értek egyet, de ez

53:40

más kérdés, de nagyon sokszor régen én

53:42

nézegettem és vettem az ő stopikét, mert

53:44

amikor utána a cégnek, akkor kimondottan

53:46

tetszettek. Tehát szerintem ő

53:47

>> de eldugott mondj egyet, emlékszel

53:49

valamelyik?

53:50

>> Például ő ő ugye orvosként végzett,

53:52

azért az amerikai egészségügyet azt

53:54

jobban ismeri véltően, mint én. Ezért

53:56

sokszor követtem a az egészségügyi

53:58

pikkit. Tehát mondjuk milyen

53:59

magánkórházszolgálásztót vett például

54:01

most is van egészségbiztosítóból ő hogy

54:03

látta a piazot. Ott is azt jztem né,

54:04

hogy én nem értettem egyet az ő

54:06

világával, de amikor volt ki volt

54:07

fejtve, hogy van substés akkor szerintem

54:09

vannak jó gondolatai, de hogy valójában

54:11

a makroelőjerezései azok tényleg nem

54:13

jók, és hogy az a furcsa, hogy így ezzel

54:15

kötötték azt, amikor ő egyébként világ

54:17

életében egy stopicker volt, és még 2008

54:19

előtt egyébként abból csinált karriert,

54:21

hogy borzasztó nagy alfát csinált

54:22

stopppickingből, és azért akarták

54:24

elvenni tőle a pénzt az eredeti

54:25

befektetői, mert azt mondták, hogy

54:27

megbolondult, hogy elkezdi ilyen

54:28

makrofogadásokat csinálni, ahelyett,

54:30

hogy stockpckelne.

54:33

volt azt mond tehát hogy nem volt

54:34

igazuk, mert ugye jól bejött az az egy

54:35

betje, de mint kiderült később, tényleg

54:37

elég szar a makro betegbe. Tehát

54:38

valójában olyan szempontból még azok

54:40

voltak, hogy nem itt kéne a pénzt

54:41

keresni a a Burrynek, tehát hogy az is

54:43

érdekes szerintem az ő evolúciójában.

54:45

Úgyhogy szerintem őt érdemes követni, de

54:46

nem a nem a makro előrejelzéséhez izgi.

54:49

Nem is jól átámasztottak sokszor. Tehát

54:51

hogyha elolvasod, akkor nem nagyon

54:52

érzed, hogy most mitől lett annyira ber,

54:54

de azért erre is nagyon ber.

54:55

>> Na akkor Burryvel búcsúzunk. Köszönjük

54:58

szépen a figyelmet. Nem tudjuk mi lesz

54:59

ennek a izé evolúciója. egyébként ez az

55:01

utolsó adásunk ebben a stúdióban, mert

55:04

most költözünk, meg fölújítjuk, és akkor

55:07

a stúdió is fel felúj lesz újítva, és

55:09

más helyre kerül, úgyhogy mindenki úgy

55:12

nézze ezt az adást. Na szervusztok.

55:14

>> Sziasztok.

55:20

>> [zene]

55:20

>> P

Interactive Summary

Loading summary...